VOKS 2025

2025.05.16. 08:45

Hidvégi Balázs: közegészségügyi kockázatokkal is járna Ukrajna uniós csatlakozása

Teltház várta Hidvéghi Balázs miniszterhelyettest, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkárát, és Herczeg Zsolt országgyűlési képviselőt a törökszentmiklósi Ipolyi Arnold Művelődési Központban, ahol a VOKS 2025 kampány keretében lakossági fórumot tartottak. A rendezvény célja az volt, hogy részletesen bemutassák, milyen veszélyekkel járhat Ukrajna gyorsított EU-s csatlakozása a magyar emberek számára.

Hidvégi Balázs: közegészségügyi kockázatokkal is járna Ukrajna uniós csatlakozása

Nagy volt az érdeklődés a Törökszentmiklósi lakossági fórumon.

Fotó: Mészáros János

A fórum célja hogy hiteles információkat adjon a lakosság számára azokról a várható következményekről amelyekkel számolni kell Ukrajna gyorsított EU-s csatlakozása esetén. A rendezvényt Herczeg Zsolt országgyűlési képviselő vezette, vendége Hidvéghi Balázs országgyűlési képviselő, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes volt. Az eseményen jelen volt többek közt dr. Berkó Attila főispán, dr. Fazekas Gábor Gyula, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Közgyűlés elnöke, Erdei László, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kormányhivatal Törökszentmiklósi Járási Hivatal hivatalvezetője, Szűcs Dániel, Mezőtúr polgármestere, és Bander József, Tiszapüspöki polgármestere is.

Ukrajna gyorsított EU-s csatlakozása
Sokan voltak kíváncsiak rá, hogy Ukrajna gyorsított EU-s csatlakozása hogyan hatna a mindennapi életre Magyarországon.
Fotó: Mészáros János

Milyen veszélyekkel járhat Ukrajna gyorsított EU-s csatlakozása?

– Felelős döntést hozni csak megfelelő tájékozottság mellett lehet, ezért beszélünk ezekről – fogalmazott Herczeg Zsolt, aki szerint a magyar embereknek joguk van ismerni azokat a kockázatokat, amelyek Ukrajna EU-s tagságával járhatnak.

Hidvégi Balázs szerint elfogadhatatlan, hogy miközben Magyarországnak tíz évig kellett várnia a csatlakozásra, addig Ukrajnát gyorsított eljárással vennék fel, úgy, hogy jelenleg egyik elvárásnak sem felel meg, ellenben súlyos következményeket vonna maga után az Európai Unióhoz való csatlakozása:

  • A mezőgazdaságot veszélyeztetné  hogy Ukrajna hatalmas termőföld-állománya miatt a magyar gazdák elveszíthetik a földalapú támogatásokat, amelyek az ukrán mezőgazdaságot gazdagítanák. Az Ukrajnában engedélyezett génmódosított élelmiszerek is nagy veszélyt jelentenek a élelmiszeriparra.
  • A 13. havi nyugdíj is veszélybe kerülhet, ha a gazdaság meginog a megnövekedett terhek alatt, de az egész nyugdíjrendszerre is alapvető negatív hatása lehet.
  • Közegészségügyi kockázatai is vannak a csatlakozásnak, hiszen Ukrajnában kevesebb a kötelező oltás mint Magyarországon, ami járványügyileg is komoly terhet róhat a tagországokra – így Magyarországra is.

    Az ukrán háború már eddig is 2,5 millió forintjába került minden magyar családnak – hangzott el a fórumon, utalva az inflációra, az energiaárak emelkedésére és a brüsszeli szankciók hatásaira. Ez Ukrajna EU-s csatlakozásával további súlyos százezrekkel nőne.
Hidvégi Balázs kitért a bevándorlókkal kapcsolatos feszültségre is. 
Fotó: Mészáros János

„Segítünk, de jogszerűen segítünk”

A háborús helyzet és a gender kérdés mellett a migráció is a fő konfliktusforrások egyike Brüsszellel - hangzott el a fórumon. Ez is egy olyan fontos kérdés volt, amelyről korábban már  megkérdezték a lakosságot a Nemzeti Konzultáció keretein belül. Akkor világosan kirajzolódott a magyar emberek akarata. Hazánkat emiatt sok támadás érte: a legenyhébb jelző a "szívtelen" volt, amivel minket illettek - emlékezett rá Hidvégi Balázs, aki ugyanakkor kiemelte, hogy hazánk nem maradt tétlen: 1,5 millió ukrán menekültnek nyújtott humanitárius segítséget az elmúlt 3 évben. 

Ha kell segítünk, de jogszerűen segítünk

 – hangsúlyozta ki a politikus.

Kérdések – és válaszok

A fórum interaktív része is élénk érdeklődés mellett zajlott. Volt, aki a 13. havi nyugdíj jövőjéről kérdezett, más a francia belpolitikai fejlemények hatásairól, de Ruszin-Szendi Romulusz további sorsa is szóba került.

Mit kérnek a lakosságtól?

A fórum végén cselekvésre buzdították a résztvevőket, és világos üzenetet fogalmaztak meg: szavazzanak NEM-mel az Ukrajna EU-csatlakozásáról szóló VOKS 2025 elnevezésű konzultációban, és a közös jövő érdekében biztassák erre ismerőseiket is! Hiszen a döntés nemcsak politikai, hanem személyes és pénzügyi következményekkel is járhat minden magyar számára.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában