2025.07.05. 12:04
Régészeti szenzációra bukkantak táborozó gyerekek a szolnoki Tisza-parton, azonnal szakembert hívtak a helyszínre
Török kori kerámia, pénzérme a monarchia idejéből, sőt állati csontok is előkerültek a Tisza-parton. A Tisza Mozi filmes táborának általános iskolás résztvevői kincskeresés közben valódi régészeti leletekre bukkantak Szolnokon.
Általános iskolás gyerekek bukkantak régészeti leletekre Szolnokon, a Tiszahíd város felőli hídfőjénél. A Tisza Mozi filmes táborának 21 résztvevője, szabadidős programként, kincskeresésre indult a folyóhoz. A Zagyva torkolat és a hídfő lábánál keresgélve a 16–17. századból származó kerámiáktól kezdve egészen a monarchia idejéből való pénzérmékig és állati csontokig, több fontos leletet találtak. A kis régészek nem álltak meg a gyűjtögetésnél, meghívták Kertész Róbertet, a Damjanich János Múzeum régészét, hogy együtt vizsgálják át a leleteket.

Fotó: Major Angéla
Újabb török kori leletek kerültek elő Szolnoknál
Egyikük török kori kerámiadarabokat talált, volt, aki pénzérmét, amely feltehetően a monarchia korából származik. Állati csontokból sem volt hiány. A táborozók annyira komolyan vették a dolgot, hogy meghívták Dr. Kertész Róbertet, a Damjanich János Múzeum régészét, aki együtt vizsgálta át velük a leleteket.

Fotó: Major Angéla
Kiderült, minden darabnak van történelmi jelentősége. A korukat sikerült beazonosítani, a legérdekesebb tárgyak pedig a múzeumba kerültek további vizsgálatra és restaurálásra.
Dr. Kertész Róbert a szerkesztőségünket is meghívta a beazonosításra, így első kézből láthattuk, mekkora örömet okoz a gyerekeknek, amikor kiderül, amit a földön találtak, az több évszázad óta a folyó medrében rejtőzött.

Fotó: Major Angéla