Galériával és videóval

2024.12.10. 17:30

Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább

Egyedi tárlattal tisztelegnek a tudósok, a tudomány és az innováció előtt Szolnokon. A "Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább" című vándorkiállítás a biokémikus kutató életútját és kiemelkedő eredményeit mutatja be a látogatóknak, de nemcsak tudományos eredményeire, hanem személyes történetére is rávilágít.

Karikó Katalin, az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését megalapozó kutatásaiért Nobel-díjjal kitüntetett tudós szülővárosában, Szolnokon, különleges kiállítás nyílt. Az esemény nemcsak a tudományos eredményei előtt tiszteleg, hanem bemutatja az életútját is, Kisújszállástól egészen a nemzetközi elismerésig. Az időzítés szimbolikus, hiszen éppen egy évvel ezelőtt, 2023. december 10-én vehette át Karikó Katalin a rangos orvosi-élettani Nobel-díjat. A tárlat a Széchenyi István Gimnázium és Művészeti Szakgimnáziumban kapott helyet, és egészen január 10 - ig lesz látható. 

Karikó Katalin életútját bemutató kiállítás nyílt Szolnokon
A kiállításon helyet kapnak Karikó Katalin iskolai emlékei is - számolt be róla Dr. Újszászi Ilona. 
Fotó: Mészáros János

Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább

A kiállítást dr. Újszászi Ilona, a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóságának szenior kommunikációs szakértője és munkatársa, Sahin-Tóth István hozták el Szolnokra. Dr. Újszászi Ilona kiemelte–Fontosnak tartottuk, hogy ma, amikor a Nobel-díj átadó napja van, Karikó Katalin szülővárosában nyílhasson meg ez a kiállítás. Ez a gazdag dokumentum- és tárgygyűjtemény bemutatja az életútját Kisújszállástól a Szegedi Tudományegyetemen és Biológiai Központon át egészen a nemzetközi elismerésig.”

A tárlaton megtekinthetők Karikó Katalin iskolás éveiből származó emlékek, korai kutatásainak dokumentumai, valamint a Nobel-díjig vezető úton szerzett számtalan elismerése.

 A díjak különleges jelentőségét és eszmei értékét a kiállítás kiemeli. Mint dr. Újszászi Ilona fogalmazott–Egy-egy díj nemcsak az elismerést, hanem sokféle szimbólumot és jelentést hordoz. Karikó Katalin gyűjteményében megtalálható például a legrégebbi tudományos díj, amit Philadelphiában alapítottak még a XIX. században, és a mérete egy mai ötforintos nagyságának megfelelő, de óriási jelentősége van. Ezen kívül be tudjuk mutatni azokat a jelentős elismeréseit is, amelyeket császárok, királyok jelenlétében vett át, és kifejezik azt, hogy az egész világ elismeri az ő felfedezésének a jelentőségét.

A helyszínválasztás is különös jelentőséggel bír, hiszen a Széchenyi István Gimnáziumban tanult Pardi Norbert, aki Karikó Katalin mentoráltja volt, és aki szintén nagyban hozzájárult az mRNS-vakcinák fejlesztéséhez. Deák László, az oktatási intézmény igazgatója ennek kapcsán elmondta–Fontos számunkra, hogy ennek a kutatócsapatnak egyik tagja, Pardi Norbert, a mi egykori diákunk. Ezért is nagy örömmel fogadtuk a kiállítást, amely a tanulók számára is inspiráló lehet. És aminek még jobban örülünk, hogy  Norbert személyesen is tiszteletét teszi majd iskolánkban, január 8-án, természetesen a kiállítással összefüggésben. A megnyitón Deák László hangsúlyozta a dátum szimbolikus jelentőségét is: 

Pontosan egy évvel ezelőtt, 2023. december 10-én kapta meg Magyarország első női Nobel-díjasa ezt a rangos kitüntetést. Nagy büszkeség számunkra, hogy ezzel a kiállítással emlékezhetünk erre a jelentős eseményre.

A vándorkiállítás különlegessége, hogy egy rövidfilm segítségével Karikó Katalin maga is megszólal, bemutatva életútja főbb állomásait Drew Weissmannal és Ugur Sahinnal együtt. A tárlatot QR-kódos háttérinformációk, sajtófotók és relikviák színesítik. A tárlat látogatói számára nemcsak a kiállított dokumentumok és tárgyak nyújtanak élményt, hanem az azokhoz kapcsolódó információk is. A tárlókban elhelyezett relikviákhoz és dokumentumokhoz kis ismertető szövegek társulnak, amelyek rövid, mégis részletes magyarázatot adnak a kiállított anyagok jelentőségéről. A fotók, sajtó- és műtárgyfotók alatt szintén találhatók képaláírások, amelyek segítenek a látogatóknak elmélyülni Karikó Katalin életének és pályafutásának egy-egy állomásában. QR-kódok is elérhetők, amelyek további digitális tartalmakhoz vezetnek, így azok is elmélyülhetnek a kiállítás anyagában, akik alaposabban szeretnék megismerni a kutató történetét.

A kiállításnak van egy virtuális változata is, amely a Szegedi Tudományegyetem honlapján érhető el. Az online anyagok között számos kiegészítő információ található, köztük videók és kisfilmek, amelyek bemutatják Karikó Katalin életútjának főbb állomásait.

 A vándorkiállítás mellett a Szegedi Tudományegyetemen egy állandó kiállítás is megnyílt, ahol Karikó Katalin által fontosnak tartott tárgyakat és dokumentumokat állítottak ki. Az állandó tárlat különlegessége, hogy itt látható a Nobel-díjának hiteles másolata is, amely még közelebb hozza a látogatókhoz ezt a világraszóló elismerést. Az állandó kiállítás célja, hogy a vándortárlat időbeli korlátait meghaladva hosszú távon biztosítson betekintést Karikó Katalin rendkívüli tudományos pályafutásába.

A „Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább” című vándorkiállítás első állomása Kisújszállás volt, ahol a Móricz Zsigmond Református Kollégium Gimnázium Technikum Általános Iskola és Óvoda, mint a biokémikus egykori almamatere adott otthont a tárlatnak. Az intézmény a szolnoki megnyitót is fontosnak tartotta, hiszen jelen volt Tóth József főigazgató. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában