Diákszínjátszás

2025.02.16. 11:00

Felgördül a függöny: erről szól idén az Ádámok és Évák Ünnepe Szolnokon

Kettős jubileumra készül Szolnokon idén a kamaszkorú ifjúságot megszólító diákszínjátszó program. Az Ádámok és Évák Ünnepe premierje február 19-én lesz.

„Legyen híd a helyi fiatalok és a Szolnoki Szigligeti Színház között. Ez a célja a teátrum új kezdeményezésének, versenyének, mely az Ádámok és Évák Ünnepe néven válhat ismertté és népszerűvé!” – hangzott el mindez Balázs Péter korábbi színigazgató és Kiss József művészeti vezető szájából még 2009 szeptemberében, a hagyományteremtő eseménysorozatot először meghirdető sajtótájékoztatón.

Ádámok és Évák
Tíz éve kapnak fellépési lehetőséget a Szigligeti színpadán a szolnoki Ádámok és Évák
Fotó: Nagy Balázs

És lám, 2010 legelején, a programra nevező tizenkét középiskola növendékeinek szereplésével már a világot jelentő deszkákra is kerültek az előadások, melyek az egyébként tizenöt színből álló, Madách Imre: Az ember tragédiája drámai költeményének egy-egy színét mutatták be.

– Szeretnénk, ha az Ádámok és Évák Ünnepéhez évről évre egyre több város, teátrum és színkör csatlakozna – adtak reményeiknek hangot az ötletgazdák anno. E kijelentés óta eltelt tizenöt év, és a kezdeményezéshez számos színház csatlakozott, ez évben tizedik alkalommal pedig a Nemzeti Színház is lebonyolította már (január 22.) a maga Ádámok és Évák Ünnepét. Mi ez, ha nem valódi országos színházi siker?!

– A szolnoki Ádámok és Évák Ünnepének minden évben nagy jelentősége van, hiszen az ötletgazda a Tisza-parti teátrum és vezetősége volt – szólítottuk meg az idei „ügy” kapcsán Barabás Botondot, a Szolnoki Szigligeti Színház igazgatóját.

– Az idei ünnepre már javában készülnek a fiatalok. Ez évben tizenhárom tanintézmény diákserege lép színpadra. A 2025-ös Ádámok és Évák Ünnepe két jeles évfordulóhoz köthető. Az egyik, hogy a sorban tizenötödik fesztiválnak adhatunk otthont. A másik, hogy a városunk idén ünnepli első írásos említésének 950. évét. A jubileumi esztendőben mi más lehetett a témakör, mint maga Szolnok.

A város múltja és jelene áll fókuszban, de persze fantázia-darab is születhetett a jövőjéről

– magyarázta az idei ÁdámÉva-ünnep tematikáját a színidirektor.

A szolnoki színházigazgató elmondta, hogy az eseményre benevezett diákcsoportok már bizonyára felkészülten és izgatottan várják a premiert.

Február 17-én és 18-án megtartják a színházi főpróbákat, 19-én pedig felgördül a függöny a nézők és a zsűri előtt, és sorban megtekinthetők lesznek a színpadkész darabok.

– Mi magunk is kíváncsiak vagyunk rá. Érdeklődéssel várjuk, hogy meglássuk, megtudjuk az előadásokból, mit jelent Szolnok a város fiataljainak, illetve él-e bennük a lokálpatriotizmus – hangsúlyozta.

Mit nyújt ma az Ádámok és Évák Ünnepe?

Barabás Botond kifejtette azt is, hogy az Ádámok és Évák Ünnepeinek sok hasznos oldala van a ma diákságának számára Például a jövő színházkedvelői, gyakori, akár bérletes színházjárói közülük kerülhetnek ki. A program nevel és tanít, hiszen a fiatalok kapcsolatba kerülhetnek a magyar színikultúra kiemelkedő alkotásaival is. Véleménye szerint arra is alkalmas, hogy a diákok a későbbiekben magabiztosan, azáltal sikeresen veszik majd a felnőttakadályokat. Például eredményesen szerepelnek

  • a szóbeli felvételiken,
  • valamint az állásinterjúkon is.

– A cél az is, hogy a fiatalok közelebb kerüljenek a színház világához, saját élményként élhessék át a színjáték varázsát, a közös alkotás örömét. Ne felejtsük el azt sem, hogy egykori Ádámok és Évák, mint a legelső ünnepen különdíjat elnyerő, a Varga Katalin Gimnázium csapatát erősítő Barta Ágnes, vagy a későbbiekben a Széchenyi gimnázium drámatagozatán tanuló Polgár Kristóf mára már mindketten egyaránt a Szolnoki Szigligeti Színház társulatának tagjai...

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!