Kortárs elegancia

2025.02.22. 08:17

Történelem a kifutón: Kalotaszegi népviselet új szerepben Törökszentmiklóson

Milyen lenne, ha a hagyományok kifutóra lépnének? Egy különleges esemény Törökszentmiklóson most megmutatja, hogyan válik a népművészet a modern divat inspirációs forrásává. A figyelem középpontjában a kalotaszegi népviselet áll, amely nemcsak a múlt örökségét őrzi, hanem újragondolva a mai divatban is megállja a helyét. Ezen a napon a hagyomány és a modern stílus lenyűgöző találkozásának lehetünk tanúi.

Ismét Törökszentmiklóson kel életre, egy kicsit újratöltve Kalotaszeg népi kultúrája. Március 8-án rendezik meg a III. Kalotaszeg Kincsei Országos Találkozót az Ipolyi Közművelődési Központban. Az esemény, amely az Apáról Fiúra Népművészeti és Kézműves Egyesület, valamint a Kalotaszegi Barangolók Alkotócsoport szervezésében valósul meg, nem csupán a hagyományok őrzéséről, hanem azok kortárs újraértelmezéséről is szól. Az esemény középpontjában a kalotaszegi népviselet és népművészet színes világa, a gyöngyfűzés mestersége és a modern korba átültetett motívumok állnak.

Kalotaszegi népviselet újargondolva
Március 8-án a kalotaszegi népviselet divatbemutatóval, a népi kultúra népzenével, és néptánccal mutatkozik be Törökszentmiklóson, immáron harmadik alkalommal, de mindig nyújt valami újat. 
Fotó: Beküldött / Forrás: Apáról Fiúra NK Egyesület Facebook-oldala

A kalotaszegi népviselet és népművészet varázsa Törökszentmiklóson 

Molnár Anette, az egyesület elnöke elmondta, hogy a kalotaszegi kultúra iránti szenvedélyük a népi gyöngyfűzés felfedezésével indult. Míg korábban a sárközi minták domináltak a gyöngyfűzők körében, az egyesület tagjai felfedezték a kalotaszegi hímzések és gyöngymunkák gazdagságát. Azóta céljuk, hogy ezt a lenyűgöző örökséget minél szélesebb körben bemutassák, különös tekintettel a fiatalabb generációk bevonására – hiszen az „apáról fiúra” hagyomány átadása számukra a legfontosabb küldetés.

A gála – ahol a hagyomány találkozik a modern világgal

A találkozó csúcspontja kétségkívül a Kalotaszegi Vigalom lesz – egy színpadi esemény, amely nemcsak látványos, hanem mély kulturális élményt is kínál. A gála során a vendégek betekintést nyerhetnek a kalotaszegi népviselet gazdag világába, amelyet a Kókai Kóka Táncegyüttes viseletmustrája elevenít meg. A műsorban bemutatott gyöngyvirágos türelmi nagytemplom tematikájú viseletek visszarepítik a közönséget a hagyományok gyökereihez.

A Viseletmustrát a Kókai Kókai Táncegyüttes mutatja be. 
Fotó: Beküldött / Forrás: Apáról Fiúra NK Egyesület Facebook-oldala

Az est egyik legizgalmasabb része a divatbemutató, amely a kalotaszegi motívumok modern interpretációját mutatja be. A Kalotaszegi Barangolók Alkotócsoport által készített ékszerek nemcsak a vitrinekből köszönnek vissza, hanem élő bemutató során fiatal modellek viselik azokat, modern, hétköznapi ruhákhoz párosítva. A bemutatón a fekete ruhák klasszikus eleganciájától a farmer-póló kombinációkig minden megjelenik, bemutatva, hogy a hagyományos motívumok, azaz a kalotaszegi népviselet, a mai divatban is megállják a helyüket. A bemutatott ékszerek között szerepelnek gyöngyfűzött nyakláncok, fülbevalók, csatok, hajpántok, sőt, még övek és táskák is, amelyek a kalotaszegi mintakincsből merítettek inspirációt. Egyedi alkotások születnek, melyek egyszerre idézik meg a hagyományokat és mutatják meg azok kortárs alkalmazási lehetőségeit.

A divatbemutató már Kolozsváron is járt.
Fotó: Lako Anna / Forrás: Apáról Fiúra NK Egyesület Facebook-oldala

Kalotaszegi népviselet, zene, tánc és lélekemelő pillanatok

A gálán nemcsak a viseletek és az ékszerek kapnak hangsúlyt, hanem a kalotaszegi zenei és tánckultúra is. A színpadon fellép a Forgatós Néptáncegyüttes Makóról, a Miklós Néptáncegyüttes Törökszentmiklósról, valamint a Pipás Zenekar Tiszafüredről, akik autentikus kalotaszegi dallamokat hoznak el a közönségnek. Emellett különleges előadásra készülnek Forgács Kata és Szász Máté, akik egy zenében gondolták újra Kalotaszeg népi hagyományait.

Kalotaszegi barangolók a gyöngyök világában

Az esemény másik kiemelt része a „Kalotaszegi barangolók a gyöngyök világában” című kiállítás megnyitója. A tárlaton a csoport több éves munkájának legszebb darabjait mutatják be, amelyek a hagyományos technikák és a modern formavilág ötvözésével készültek. 

  • A kiállítást Veszprémi Katalin, a Népi Iparművészeti Tanácsadó Testület elnöke nyitja meg. 
  • A szakmai előadások során neves szakértők, mint Katona Edit a Néprajzi Múzeum főmuzeológusa, Kiss Gabriella népi iparművész, valamint Fülöp Hajnalka etnográfus és muzeológus osztják meg tudásukat a résztvevőkkel.

A nap folyamán számos interaktív műhelyfoglalkozást is szerveznek, ahol a résztvevők megismerkedhetnek a kalotaszegi gyöngyhímzés technikájával és saját alkotásokat készíthetnek. A programok minden korosztály számára élményeket kínálnak – legyen szó hagyományőrzésről, divatról, zenéről vagy táncról.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!