2025.03.16. 14:00
Szobrot kapott Jászkisér hőse, akinek kétszer törte kerékbe az életét a háború, de soha nem adta fel
Méltó módon emlékeztek meg az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseiről március 15-én Jászkiséren. A városi ünnepséget követően a Csete Balázs Általános Iskola előtti térre vonultak a megemlékezők, ahol felavatták az iskola névadójának fából készült szobrát. Csete Balázs etnográfus, rajztanár 1893. március 15-én született Jászkiséren. Életútja mindannyiunk számára fontos üzenetet hordoz.
A hősök tiszteletéről, a szülőföldhöz való kötődés erősítéséről, a helyi közösségek összefogásáról szólt a nemzeti ünnep Jászkiséren. – Bármerre élsz majd a nagyvilágban, Hazád bölcsőjét soha ne feledd! Mert ott kaptál életet, ott tanítottak értéket, s onnét indult el az életed – ezekkel a gondolatokkal vezette fel a Csete Balázs szoboravató ünnepséget Majoros Árpád, a Magyar Kultúra Lovagja.

Fotó: Illés Anita
Egy Jászkisérről elszármazott alkotó készítette Csete Balázs szobrát
A fából készült szobrot Vajas György polgármester és családja, valamint az alkotó, Bálint József jászkiséri születésű faszobrász állíttatta a híres etnográfus tiszteletére.
A városvezető köszöntőjében a hazaszeretetről, a szülőföldhöz való kötődésről osztotta meg gondolatait, hangsúlyozva, hogy Jászkisérről sok tehetséges ember indult útnak. - A szülőváros minden elrepült fecskét hazavár – tette hozzá Vajas György.
Az eseményen ünnepi beszédet mondott Pócs János országgyűlési képviselő is, aki többek között a múlt értékeinek megőrzéséről, átörökítéséről szólt.
– Az iskola névadójának szobra arra emlékeztet, hogy Jászkisérnek élete, jövője van. A szobrot állíthatták volna kőből vagy akár bronzból is, de fából készült, jelezve, hogy a fa soha nem hal meg, hiszen ha kivágják is, tovább él a könyvekben, a tárgyakban – emelte ki a honatya.
Csete Balázs szobrát a jászkiséri születésű, jelenleg Jenő községben élő Bálint József, faszobrász készítette. Munkásságát Gócza Fanni, elszármazott előadóművész méltatta. Kezei közül csodálatos alkotások kerültek ki, melyek több településen díszítik a köztereket. Regionális és országos kiállításokon bemutatott munkáit a szakmai zsűri számos díjjal jutalmazta.
Bálint József elismerései:
- Szolnok városától megkapta a Településfejlesztésért kitüntetés ezüst fokozatát,
- 2019-ben, a Magyar Kultúra Lovagja kitüntetésben részesült,
- 2022-ben a Kárpát-medence-szerte látható, a települések köztereit megszépítő különleges technikájú alkotásai, a közösségeket gazdagító művészeti felajánlásai és a mesterség átadása iránt elhivatott tevékenysége elismeréseként a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben részesült.

Fotó: Illés Anita
Kitartó munkával kutatta szülőföldje múltját
Csete Balázs néprajzkutató életútját Törőcsik Zsolt, a Kossuth Rádió műsorvezetője idézte fel.
– Hősökre nem csak egy országnak, hanem egy kisebb közösségnek, például nekünk, jászkisérieknek is szükségünk van. Hősök nem csak azok lehetnek, akik forradalmakat robbantanak ki, vagy szembeszegülnek az osztrák puskákkal. Egy néprajzkutató is lehet hős. Egy olyan néprajzkutató, aki hosszú évtizedekig nem is élt Jászkiséren, de nem felejtette el, hogy innen származik. Akinek kétszer törte kerékbe munkáját a háború, de mindkétszer felállt és folytatta azt. Végtelen kitartással, szenvedéllyel és tökéletességre törekvéssel élt a munkájának. Ő a mi hősünk, Csete Balázs – emelte ki Törőcsik Zsolt.
Csete Balázs szoboravató
Fotók: Illés AnitaAhogy fogalmazott: a néprajzkutató legfontosabb tanítása, hogy soha ne adjuk fel, mert bármennyire is kilátástalan és reménytelen a helyzet, mindig van lehetőség arra, hogy maradandót alkossunk.
Emlékeztetett arra is, hogy sok megpróbáltatás után Csete Balázs 1949-ben elismert, országos hírű etnográfusként visszatért Jászkisérre. Kitartó munkával próbálta megérteni szülőföldje múltját és ezáltal saját magát is, mert tudta, hogy csak az élhet teljes életet, aki büszke arra, hogy honnan származik. Az ünnepi beszédek után Gócza Fanni a szoboravatóra írt Csete Balázs című saját versét szavalta el, majd Vajas György polgármester és Bálint József faszobrász közösen leplezte le a néprajzkutató szobrát.