2025.03.23. 17:27
Százhúsz év után tértek haza a római kincsek a Jászságba: Nero császár ezüstje is köztük van – videóval
Soha nem látott éremkincseket mutatnak be a Jász Múzeum Látványraktárában. Az érmék évezredei című numizmatikai kiállítás anyagát a múzeum több mint nyolcezer darabot számláló éremgyűjteményéből válogatták össze. A forgalmi pénzek, pénzhelyettesítők és emlékérmék mellett különleges antik veretek is sorakoznak a június elsejéig megtekinthető tárlaton. Mutatjuk, milyen kuriózumnak számító vereteket lehet rejtenek a tárlók!
Az érmék évezredei címmel nyílt nemrég numizmatikai kiállítás a Jász Múzeum Látványraktárában, ahol különböző funkciójú és történelmi hátterű érméket, valamint a Jászságban évtizedekkel ezelőtt talált éremkincseket, vagy azoknak egy részét mutatják be a látogatóknak.

Fotó: Pesti József
Igazi kuriózumnak számító vereteket is felfedezhetünk a numizmatikai kiállításon
– A Jász Múzeum országos szinten is jelentős éremgyűjteményéből korábban még nem rendeztek kiállítást, ezért azt gondoltuk, hogy épp itt az ideje, hogy a numizmatikai kincsek egy részét megismerje a nagyközönség. A legérdekesebb érméket próbáltuk kiválogatni a több mint nyolcezer darabból, melyek 2016 előtt kerültek a múzeumhoz. Ez természetesen nem volt könnyű feladat. Keresztmetszetet adunk a múzeum gyűjteményéből, bemutatva az érmék több mint két és félezer éves történetét – mondta el hírportálunknak Steuer István, a Jász Múzeum régésztechnikusa. A kiállítás szervezője kiemelte, hogy tudomásuk szerint a közgyűjtemény legrégebbi darabja a szicíliai Szürakuszaiban készült a Kr. e. 5. században. Különleges kincseknek számítanak a 17. századi aranyozott keretű fapionok is, melyeknél a verőtövet felpuhított fakorongra nyomva alakították ki az éremképet. A falon látható fotók Fábián-Rigó Attila magángyűjteményének alföldi kötődésű római érméit mutatják be.
Mire szolgáltak az üvegből készült robotbárcák?
Mint azt a tárlaton megtudtuk, az éremtár régi gyűjteménye főleg újkori forgalmi pénzekben bővelkedik. Magyar és külföldi fizetőérmék jórészt a 18-19. századból vannak a múzeum birtokában. Tallérok, krajcárok, garasok, dénárok, a korabeli fizetőeszközök szinte minden fajtáját őrzik. Gazdagnak mondható a token, zseton és játékpénz kollekció is. Nürnbergi 16-17. századi számolózsetonból több különböző darab látható, de figyelemre tarthatnak számot az üvegből készült robotbárcák is, melyekkel az uradalmi földeken ledolgozott napokat igazolták a jobbágyok.
A múzeum emlékérme gyűjteménye a magyar vonatkozású darabok mellett leginkább osztrák és német példányokból áll, de más európai országok kiadásai és néhány amerikai érme is megtalálható benne.
Megjelenik a Jászság első emlékérme sora is, melyet 1845-ben adtak ki a Redemptio 100 éves jubileumi ünnepségére látogató József nádor portréjával, aki a jászok és a kunok főkapitánya volt. Érdekességként a Lehel Hűtőgépgyárban készült emlékérmék néhány darabja is helyet kapott a tárlaton Varga Károly kollekciójából.

Fotó: Pesti József
Az országos szinten is kiemelkedő jászdózsai éremlelet első alkalommal látható Jászberényben
A Jász Múzeum érmegyűjteményét a jászberényi és a jászapáti gimnázium értékes kincsei alapozták meg. Ezek Banner János korábbi múzeumigazgatónak köszönhetően kerültek a múzeumba. Az antik, azon belül is nagyrészt római pénzeket tartalmazó érméket a gimnáziumok öregdiákjai és tanárai adományozták az iskoláknak. Steuer István felhívta a figyelmet arra a római köztársasági éremleletre is, melyet Kovács János talált meg 1905-ben Jászdózsán, majd a Magyar Nemzeti Múzeumba kerültek. A 114 darab ezüstpénzből az éremtár 58 darabot tartott meg, a többit visszaküldte a megtalálónak. Az országos szinten is kiemelkedő lelet darabjai a Kr. e. 151-ben Publius Cornelius Sulla által kiadott denariustól egészen Nero császár ezüstjéig terjednek. A különleges éremlelet százhúsz év után első alkalommal tért vissza kiállításra a Jászságba. Az éremmustrán számos érdekességet megtudhatunk többek között az 1952-ben megtalált jászboldogházi, az 1958 tavaszán előkerült borsóhalmi, vagy épp a jászdózsai friesachi éremleletről is. Az érmék két és fél évezreden keresztül testesítették meg a pénzt. Előbb a 18. században megjelent papírbankók, majd a 20. századtól a csekkfüzet és a hitelkártya szorította vissza a fémből készült fizetőeszközök kibocsátását. Ma már egyre inkább bankkártyával, vagy okostelefonnal intézzük vásárlásainkat, pénzügyeinket. A pénzérmék csekély értékű váltópénzzé degradálódtak és egyre kevesebb jelentőséget töltenek be az életünkben. A Jász Múzeum június elsejéig megtekinthető időszaki kiállítását tárgyak kölcsönzésével a Damjanich János Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, Dr. Farkas Kristóf Vince, Fábián-Rigó Attila és Varga Károly támogatta.
Numizmatikai kiállítás a Jász Múzeumban
Fotók: Pesti JózsefTovábbi érdekességek a numizmatikai kiállításról:
- A mozik elterjedésével Magyarországon is divat lett az aktuálisan futó filmet érmékkel reklámozni. A tárlaton látható Marlene Dietrich első Hollywoodban készült filmjének, a Marokkó című alkotásnak a reklámérméje is, mely alumíniumból készült.
- A katonák kedvelt amulettjei voltak a Szent György érmék, tulajdonosuk sebezhetetlenséget remélt viselésüktől. Mind a négy bemutatott érmét a 18. században adták ki.
- 1970-ben készült Jászberényben az 1 000 000. hűtőszekrény. Ennek az eseménynek állít emléket a Lehel Hűtőgépgyár saját kibocsátású érméje.
- Különleges az a 18. századi tokenen is, melyen egy londoni gyógyszertár hirdeti termékeit, köztük a kisgyermekek fogzásánál használható Basil Burchell által piacra dobott fájdalomcsillapító nyakláncot.