Jubileumi évforduló

2024.12.04. 19:00

Nosztalgia: ötven éve avatták fel Szolnokon a Tiszaligeti Stadiont

A szolnoki futball kedvelőknek a hetvenes évek elejéről két mérkőzés vésődött leginkább az emlékezetébe. Az egyiket 1973. márciusában játszották, a Szolnoki MTE–Vasas Magyar Népköztársasági Kupa elődöntőt, a másikat a Magyarország–Svájc válogatott meccset ötven esztendővel ezelőtt, 1974. december 4-én rendezték, ami egyben a Tiszaligeti Stadion avatója is volt.

A magyar válogatott 1972-ben bejutott az Európa-bajnokság négyesdöntőjébe, de ott nem tudott meccset nyerni. A következő évben sem tudta a csapat kiharcolni a világbajnoki részvételt, pedig a Népstadionban pár percre álltak a svédekkel szembeni győzelemtől, a hajrában azonban egyenlítettek a vendégek, és oda lett a vb-részvétel. Ha hiszik, ha nem, 1974-ben három szövetségi kapitány is irányította nemzeti csapatunkat. Tavasszal még Illovszky Rudolf volt a kapitány, ám egy felkészülési meccsen a mieink 5–0-ra kikaptak Dortmundban attól az NSZK-tól, amelyik azon a nyáron világbajnoki címet szerzett. A következő kapitány Bozsik József volt, aki mindössze egy összecsapáson vezette a válogatottat, majd betegsége miatt lemondott. Tőle Moór Ede vette át a válogatottat, aki csodát tett a Salgótarjáni BTC csapatával, előtte egy évvel bajnoki bronzérmet szerzett az első osztályban. A Tiszaligeti Stadionban rendezett találkozó előtt válogatottunk előbb fájó vereséget szenvedett az Eb-selejtező második fordulójában a walesi együttes cardiffi otthonában. Majd egy felkészülési meccsen gól nélküli döntetlent játszott Bulgáriában.

Tiszaligeti Stadion, magyar válogatott, labdarúgás
A magyar válogatott a Svájc ellen a Tiszaligeti Stadion avatóján. Balról: Horváth József, a csapatkapitány, Mészáros Ferenc, Csapó Károly, Dunai (III) Ede, Tóth József, Halmosi Zoltán, Török Péter, Fazekas László, Nagy (III) János, Nagy László, Bene Ferenc
Fotó: Petrovits László

Azt tudni kell, hogy a Tiszaligeti Stadionban nem ez volt az első tétmeccs, hiszen 1973. ősze óta a másosztályban érdekelt Szolnoki MTE együttese itt játszotta a bajnoki mérkőzéseit, a folyamatosan épülő, szépülő létesítményben.

Ötven esztendővel ezelőtt is a mostanihoz hasonló borús, nyirkos, hideg idő fogadta a csapatokat és a szurkolókat, akik zsúfolásig megtöltötték a lelátókat.

A mérkőzés kezdete előtt egyébként Baróti Lajos, az edzőbizottság elnöke elbúcsúztatta az aktív játéktól Göröcs Jánost és Szentmihályi Antalt. A két volt válogatottnak edzői pályafutásukhoz sok sikert kívánt. A Kilián Repülő Műszaki Főiskola fúvószenekara előbb a svájci majd a magyar himnuszt játszotta és néhány perccel 13 óra után hatalmas ováció mellett indult el 90 perces útjára a futball-labda.

MAGYARORSZÁG—SVÁJC 1–0 (0–0)

Szolnok, Tiszaligeti Stadion, 20 000 néző.

Vezette: Adolf Mathias (Jegel, Harring) mindhárom osztrák.

Magyarország: Mészáros (Vasas) – Török (Vasas), Nagy III. (Videoton), Dunai III. (Újpest), Tóth J. (Pécs) – Halmosi (Haladás), Csapó (Tatabánya), Horváth J. (Újpest) – Fazekas (Újpest), Bene (Újpest), Nagy L. (Újpest). Szövetségi kapitány: Moór Ede. Csere: Halmosi helyett Kolár (Újpest, a szünetben), Csapó helyett Kiss T. (MTK, 73.), Bene helyett Máté (FTC, 73.)

Svájc: Küng – Valentini, Kuhn, Bizzini, Botteron – Schild, Hasler, Schneeberger, Pfister – Müller (Jeandepeux, a szünetben), Risi. Szövetségi kapitány: René Hüsy.

Gólszerző: Fazekas (42. perc – 11-esből)

A két csapat találkozója erősen közepes színvonalú, ám mintegy 60 percig küzdelmes mérkőzést hozott. A svájciak azt a játékot nyújtották, amit várni lehetett tőlük: keményen védekeztek, lelkesen megvívtak minden labdáért, ám a támadójátékukban kevés volt a fantázia. Néhány jóképességű játékosuk, Hasler, Müller, Kuhn és Valentini jóvoltából néhány tetszetős akciót is vezettek különösebb átütőerő és veszély nélkül. A magyar együttes győzelme megérdemelt volt, bár játéka hagyott kívánni valót maga után. A csapat hátsó alakzata megbízható teljesítményt nyújtott, Török, Horváth, és Tóth József nem egyszer kezdeményezett veszélyes támadást is a svájci kapu ellen, de a középpályán, és különösen a csatársorban sok volt a mérsékelt teljesítmény. Fazekas csak néhány megmozdulásával vétette észre magát és Bene sem volt ezúttal a kapu előtt eléggé határozott. A cserék nem tettek csodát – végül is a mélytalajú pályán magyar győzelem született – írta lapelődünk, a Szolnok Megyei Néplap.

Így látták a szakemberek a mérkőzést

Moór Ede, a magyar válogatott szövetségi kapitánya: – Nagyon jó benyomást tett rám a svájci csapat, azt nyújtották amit vártunk: küzdelmes, szoros mérkőzést vívtunk. A magyar válogatott még nincs „együtt”: az ősz során öt válogatott mérkőzést játszottunk ötféle összeállításban. Jelenleg az új játékosok kipróbálása volt a cél. Hogy miért hoztam vissza a csapatba Bene Ferencet? Úgy éreztem az ő játékára még mindig szükség van.

René Hüsy, a svájci válogatott szövetségi kapitánya: — A küzdelmes mérkőzés során a nehéz talaj sokat kivett mindkét csapat játékosaiból. Ezzel magyarázható elsősorban, hogy a második félidőben jelentősen csökkent a színvonal. Tetszett a magyar csapat hátsó formációja. Bár balszerencsésen vesztettünk, játékosaim teljesítményével nem vagyok elégedetlen.

Kovács István, az Ajax kétszeres BEK-győztes edzője, a mérkőzés időpontjában a francia válogatott szövetsége kapitánya volt: – Jó játékot láttunk elsősorban az alakulgató, de máris egységesebbnek tűnő svájci válogatottól. Lassan mindent megtanulnak, ami szükséges legalább az európai középmezőnybe jutáshoz – egyelőre számukra ez a játék csak a 16-osig megy. A magyar csapat ismét csillogtatta az utóbbi időben annyit látott harci erényeit, akarását és ha a játéka egyelőre még messze is van gördülékenységtől, reményekre jogosít. A győzelmük mindenképp megérdemelt volt.

Óriási volt érdeklődés, húszezer néző szurkolt a lelátókon
Fotó: kosakaroly.hu/Szabó Mihály

Élmény volt a meccs

Mintha ma történt volna – mondta Kovács Ferenc, aki már több mint három évtizede Budapesten él, de mai napig tartja a kapcsolatot szolnoki barátaival. – Egy évvel a találkozó előtt ’73-ban végeztem gépipariban, majd az ÁÉV-nél dolgoztam, emlékszem három nap szabit vettem ki a hangolódásra. Már órákkal a találkozó előtt zászlókkal kezünkben elindultunk a Tiszaligetbe, közben útba ejtettünk egy-két kocsmahivatalt. Emlékszem, telt ház volt, és még fákon is lógtak az emberek. Sajnáltam, hogy egyik kedvenc játékosom, a szolnoki Kántor Misi nem játszott azon a meccsen. Úgy emlékszem inkább küzdelem volt, mint jó játék, több helyzetünk volt, megérdemelten nyertünk. Azt hiszem, sokunk számára élmény volt, hiszen azóta sem fordult meg válogatottunk Szolnokon.

Nyolc éve, hogy megújult a Tiszaligeti Stadion

A válogatott találkozót követően továbbra is a Tiszaligeti Stadionban játszotta bajnoki mérkőzéseit a Szolnoki MTE, majd az az 1979-es fúzió után a MÁV-MTE is. 1988-ban a létesítményben rendezték a Magyar Népköztársasági Kupa döntőjét, amikor a Békéscsaba 3-2-re legyőzte a Budapest Honvéd csapatát. A bajnoki nézőcsúcsot az NB II.-be száműzött Ferencváros vendégjátéka hozta, 2006. augusztusában több mint 10 ezren látták a Fradi 5–2-es győzelmét a Szolnoki MÁV ellenében. Rá négy évre a kék-fehérek szurkolói sem felejtik el, hogy kedvenceik 7000 ezer néző előtt 6–0-ra verték a Baktalórántházát, sikerükkel biztosították be bajnoki címüket, ami azt jelentette, hogy 62 év után újra első osztályú lett csapatuk. 

Mint a Szolnoki MÁV FC honlapja írja, a létesítmény újjáépítési munkálatai 2012 nyarán kezdődtek. Első ütemben a centerpálya teljes cseréje valósult meg, melynek során kialakították a pálya fűtését is. Ezzel egy időben készült el a villanyvilágítás 2013 tavaszára. Ugyanezen év őszén indul el az új főépület, valamint a hozzá kapcsolódó keleti lelátó építése a különálló északi lelátóval együtt. 2015 nyarán a régi főlelátót is elbontották, helyére egy 1500 fős fedett nézőtér épült. A lelátokon 3437 szurkoló számára van hely. A stadionavatóra 2016. április 9-én került sor, melyen részt vett Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke is.

Azóta is folyamatosan épül és szépül a létesítmény, a centerpálya, amely az idén ősszel új füves borítást kapott mellette két nagypálya, és három kisebb méretű gyakorló játéktér, valamint három lábtenisz pálya is megtalálható a stadionban. Sokan emlékeznek még a régi centerpálya melletti fekete salakos játéktérre, amit 2010-ben műfüves borítással láttak el, idén nyáron pedig az is megújult.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában