2005.09.24. 00:00
A magyar közellenség a rák
Az elrettentő rákstatisztikák ellenére alacsony a részvétel a szűréseken: a drámai helyzet ellen most először kormányprogram készült.
Ha semmi sem változik, az elkövetkező években ezer fiú újszülöttből 313, ezer lány csecsemőből pedig 149 rosszindulatú daganat miatt fog meghalni, méghozzá hetvenöt éves kora előtt – így szól a Nemzeti Rákellenes Program tegnapi vitaindítójának üzenete. „A helyzet drámai, szinte minden típusú daganatos megbetegedésben a legrosszabbul állunk egész Európában” – mondta lapunknak dr. Kereszty Éva, az Egészségügyi Minisztérium főcsoportfőnöke, a hosszú távú, két évtizeden átívelő program összeállítója. „Csak azok az országok tudták eddig hatékonyan felvenni a harcot a rák ellen, ahol következetes programot dolgoztak ki a daganatos betegségek visszaszorítására” – tette hozzá. Rákstatisztikáink lesújtóak, ráadásul évről évre egyre rosszabbak. A tüdő-, a vastag- és a végbél rosszindulatú daganatos megbetegedését magyar orvosok kétszer gyakrabban állapítják meg, mint kollégáik az Európai Unió 24 másik tagállamában. Összehasonlítás-képpen: Finnországban a hatékony szűréseknek és a korai felismerésnek köszönhetően évente kevesebb mint tíz nő hal meg méhnyakrákos megbetegedés következtében, nálunk ez a ráktípus ötszáz életet követel. A legpusztítóbb a tüdőrák: évente 7000-en halnak bele Magyarországon. A vastag- és végbél rosszindulatú daganatos megbetegedése 4500 életet követel, nőknél pedig az emlőrák a leggyakoribb halálokok között a 2-3. helyen szerepel.
„Ezelőtt még soha nem készült kormányprogram a rák elleni harcért” – mondta lapunknak az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója, dr. Kásler Miklós, kiemelve ennek átfogó jellegét: a kutatástól kezdve a szűrőprogramokon át a gyógyításig, az onkológia minden területét lefedi, s a hospice-ellátásra is kitér. Gyurcsány Ferenc kormányfő a vitaindító fórumon elmondta: a program megvalósításához a forrásokat a költségvetésben biztosítják. „A két hónapos szakmai vita lezárulta után a rákellenes stratégia januárban indul” – tette hozzá a miniszterelnök. A megelőzést szolgáló szűrőprogramokkal kapcsolatban közölte: intenzívebben kell a lakosság felé közvetíteni a vizsgálatok jelentőségét, és azokat elérhetőbbé kell tenni mindenki számára. Hangsúlyozta: azt szeretnék elérni, hogy a veszélyeztetett korosztályba tartozó nők 70 százaléka vegyen részt emlőszűrésen, míg a méhnyakrákszűréseken legalább a nők fele jelenjen meg. Kísérleti jelleggel elindítják a férfiak prosztatarákszűrését – ismertette a program egyik elemét Gyurcsány Ferenc. „A végső cél, hogy a program végrehajtásával 2010-ig tíz százalékkal csökkenjen a rákos megbetegedésekben elhunytak száma” – fogalmazta meg a miniszterelnök.
„A rákellenes program elsőként a szűrés eredményességét javítaná – határozta meg az elsődleges feladatot Kereszty Éva. Hangsúlyozta: megengedhetetlen, hogy a szűrővizsgálatok számát korlátozza a biztosító, ezért ezt jövő évtől feloldják. Továbbá elmondta: rendkívül fontos az orvosok szakmai továbbképzése is, amelyre külön forrás van, hiszen sok esetben a szakemberhiány a gyógyítás akadálya. „Onkológus szakemberek képzésére az idei húszmilliárd helyett jövőre ennek az összegnek az ötszöröse áll rendelkezésünkre. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy a 2006-os költségvetésben erre legalább százmilliárd forintot különítenek el” – tette hozzá.
A Nemzeti Rákellenes Program „előfutára” egyébként egy 1993-ban készített hosszabb távú terv volt, amelyből egy ötmilliárdos sugárterápiás fejlesztés valósult meg. „Megint felszállt egy léggömb” – kommentálta Gógl Árpád, a Fidesz képviselője a rákellenes program elindítását. Szerinte nem tartalmaz új elemet a megoldáscsomag, a megelőzés az eddigi programoknak is része volt.
A Nemzeti Rákellenes Program főbb pontjai:
- Hatékonyabb szűrés (egy alkalommal többféle)- A dohányzás szigorúbb korlátozása (teljes tiltás az egészségügyi intézményekben, bölcsődékben, óvodákban)
- Tüdőszűrés: a meglévő berendezéseket a veszélyeztetett csoportok tüdőrákvizsgálatának szolgálatába állítják
- A diagnosztika és a sugárterápia feltételeinek javítása
- Vidéki onkológiai központok kialakítása
- Az elöregedett műszerpark lecserélése modern berendezésekre
- A rákgyógyászati centrumokat a tervek szerint egységes gépparkkal szerelik majd fel, így a betegek mindenütt azonos színvonalú ellátásban részesülhetnek
- Jövőre a jelenlegi ezer helyett 3000, 2010-re pedig évi tízezer ingyenes PET-vizsgálat
-A daganatos betegek rehabilitációját, illetve a hospice-ellátást végző hálózat fejlesztése
- A dohányzás szigorúbb korlátozása (teljes tiltás az egészségügyi intézményekben, bölcsődékben, óvodákban)
- Tüdőszűrés: a meglévő berendezéseket a veszélyeztetett csoportok tüdőrákvizsgálatának szolgálatába állítják
- A diagnosztika és a sugárterápia feltételeinek javítása
- Vidéki onkológiai központok kialakítása
- Az elöregedett műszerpark lecserélése modern berendezésekre
- A rákgyógyászati centrumokat a tervek szerint egységes gépparkkal szerelik majd fel, így a betegek mindenütt azonos színvonalú ellátásban részesülhetnek
- Jövőre a jelenlegi ezer helyett 3000, 2010-re pedig évi tízezer ingyenes PET-vizsgálat
-A daganatos betegek rehabilitációját, illetve a hospice-ellátást végző hálózat fejlesztése -->