2006.10.14. 07:48
Jaksity Katalin fufuja
Szombaton délután sugározza az M1 Jaksity Katalin Ghánában forgatott riportfilmjét, amelyben az országon kívül egy siketekből is álló dob- és táncegyüttest mutat be.
– Régóta kíváncsi voltam már erre a kontinensre, amelyről rendszerint ellentmondásos képek érkeztek: mindig zavart, hogy gyönyörű tájakon éhező gyerekeket mutatnak. Amikor pedig rábukkantam egy afrikai munkára önkénteseket toborzó hirdetésre, azonnal jelentkeztem. Különleges ghánai művésztelep felépítésében segítettünk.
– Mi magyarázta ezt a különlegességet?
– Elgondolkoztató volt, hogy egy szegény országban mennyire törődnek a fogyatékos emberekkel. Ott Ghánában a művésztelep megálmodója kitalálta, hogy olyan dob- és táncegyüttest szervez, amelynek munkájában siketek is részt vesznek.
– Siketek egy táncegyüttesben. Valóban meghökkentő.
– Eleinte mi is ezt gondoltuk. A harminctagú társulatból tízen valóban siketek. Az afrikai dobok úgy szólnak, hogy e fogyatékosok is érzik a lüktetést a talpuk alatt, a vérükben van a ritmus. Fantasztikus volt látni, amint a magyar siketnémák a maguk nemzetközi jelbeszédükkel azt „kérdezték” ghánai sorstársaiktól, hogyan lehet siketen táncegyüttesben szerepelni, hogyan „hallják” a zenét.
– Merthogy ezt a ghánai együttest elhozták Magyarországra.
– A fél társulat egy hónapig lesz nálunk, felléptek a Siketek Világnapján a Művészetek Palotájában, szerepeltek több vidéki városban is.
– Távol Afrikától, mit őrzött meg elsősorban a három hétből?
– Az emberek nyitottságát, azt, ha rájuk mosolyogsz, máris a házuk vendége vagy. Büszkék az országukra, nagyon sokan három nyelven beszélnek.
– A „konyhanyelvből” mire emlékszik?
– Nemzeti ételükre, a fufura. Hasonlít a paprikás csirkéhez, mogyorószósszal ízesítik.