2008.02.20. 14:45
Már nyomtatják a szavazólapokat az Állami Nyomdában
Megkezdődött a biztonsági elemekkel ellátott szavazólapok nyomtatása a március 9-ei népszavazásra az Állami Nyomdában; a 25 millió, kérdésenként eltérő színű, A/5-ös méretű ív nyomtatása öt napig tart.
A budapesti nyomda géptermeibe és csomagolócsarnokába szerdán engedték be az újságírókat, hogy meggyőződhessenek arról, milyen szigorú biztonsági intézkedések mellett készülnek a népszavazási papírok, illetve azokat miként csomagolják, "dobozolják" megyei bontásban. A lila, zöld és fehér színű szavazólapok mellett a kőbányai telephelyű cégnél készítik a szavazóköri urnákat, a plakátokat és a jegyzőkönyv-formanyomtatványokat is. A szavazólapokat többféle biztonsági elemekkel látják el. A távirati iroda újságírójának az egyik szakember azt mondta, egyebek mellett úgynevezett UV-jel és mikroírás is véd a hamisítás ellen, így a szavazólapokat nagyon nehéz lenne hamisítani.
A választópolgárok száma valamivel meghaladja a 8 milliót, és miután külön íveken szavazhatnak a résztvevők, ezért kell legalább 24 millió szavazólap. A mintegy egymilliónyi szavazólaptöbbletet is a 11 ezer szavazókörbe juttatják el, ahol a rontott íveket helyettesítik. A közbeszerzési eljáráson nyertes cég 335 millió forintot kap a munkáért. A szavazólapok és a többi népszavazási nyomtatvány útját a megyékbe biztonsági őrök felügyelik. Az MTI-nek a helyszínen nyilatkozó szakember ugyanakkor elmondta azt is, hogy a külképviseleti szavazókörökbe nem az itt nyomtatott szavazólapok kerülnek; csak a biztonsági elemekkel ellátott íveket küldik ki a követségekre. A külképviseleten dolgozók feladata lesz majd, hogy a biztonsági ívekre (az előző országgyűlési választásokra beszerzett) különleges gépekkel rányomtassák a kérdéseket. Az Országos Választási Iroda munkatársa elmondta: a nyomtatványok előállításához több mint 100 tonna papírra, 240 kilogramm festékre van szükség, továbbá 160 kilométer nemzeti színű szalagra, 80 kilométer nemzeti színű zsinórra, valamint 150 ezer darab tollra.