Francois Marbeau Párizsban 1844-ben alapította a világ első bölcsődéjét, amit „La Creche”-nek nevezett el. A Pesti Első Bölcsődei Egylet által létrehozott első magyar bölcsődét 1852. április 21-én nyitották meg Budapesten. Ennek tiszteletére a szociális és munkaügyi miniszter április 21-ét a Bölcsődék napjává nyilvánította. Ez alkalomból idén is ünnepséget tartottak a városházán, ahol dr. Koncz József főorvos, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének és a Magyar Bölcsődék Egyesületének létrehozója, valamint Szabó István alpolgármester átadta a Szolnoki Bölcsődék Szolgálatáért Emlékérmet – amely Pogány Gábor Benő szobrászművész alkotása. A díjat dr. Koncz József főorvos alapította a város által fenntartott bölcsődékben kiemelkedő tevékenységet végzők elismerésének jeléül.
Az elismerést elsőként, még tavaly Kovács Györgyné, a 3. számú Czakó Elemér úti bölcsőde vezetője, valamint Tureczki Miklósné, az Előkészítő Konyha nyugalmazott vezetője vehette át. Ebben az évben a „Szolnoki Bölcsődék Szolgálatáért” díjat Zsák Miklósné, a Móra Ferenc úti bölcsőde, illetve Bartha Lászlóné, az Egészségügyi és Bölcsődei Igazgatóság munkaügyi osztályának korábbi vezetője kapta meg.
Ismerjük meg közelebbről is a díjazottakat:
Zsák Miklósnét pályaválasztása során a gyermekek iránt érzett szeretete, a legkisebbekről való gondoskodás iránti igény vezérelte, ezért 1969-ben csecsemő- és gyermekgondozói oklevelet szerzett. Ezután a MÁV Járműjavító üzemi bölcsődéjébe került, majd annak megszűnését követően a Jósika úti bölcsőde gondozónője lett, 1998-ig. Szakmai tudása gyarapítása érdekében 1996-ban felsőfokú bölcsődei szakgondozói képesítést szerzett.

Az idén elismert szakemberek – Zsák Miklósné (jobb szélen) és Bartha Lászlóné – mellett dr. Koncz József főorvos, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének és a Magyar Bölcsődék Egyesületének alapítója. Fotó: Mészáros János
Már ekkor megmutatkoztak vezetői képességei, így lett 1998. szeptember 1-től a Móra Ferenc úti bölcsőde vezetője, ahol – az elmúlt év végéig – fáradhatatlan energiával látta el feladatait. Az intézményben ma is eredményesen működő játszócsoportot alakított ki. A 2011-es év rendkívüli kihívások elé állította, amikor a város a Móra úti bölcsőde 20 férőhellyel történő bővítését kezdte meg. Tavaly év végén nyugdíjba vonult. Aktív pályafutása egészét, 43 munkával töltött évét adta a város bölcsődei ellátásának, mellyel mindenki számára példát nyújtott elkötelezettségből, gyermek- és emberszeretetből, felelősségvállalásból.
Bartha Lászlóné 1969-ben kezdte szakmai pályafutását az akkori Szolnoki Városi Tanács egészségügyi osztályán. Aktív pályafutásának már ezekben a korai éveiben is a szolnoki bölcsődékért tevékenykedett, hiszen akkoriban a bölcsődei ellátás az egészségügyi osztályhoz tartozott.
1979 októberében került a Jósika úti intézménybe, ahol gazdasági ügyintézői és élelmezésvezetői feladatokat égzett. 1980 januárjától töltötte be a Bölcsődei Igazgatóság munkaügyi előadói munkakörét, majd munkaügyi főelőadóként, később munkaügyi főmunkatársként, 2008-tól pedig munkaügyi osztályvezetőként segítette az intézmény ilyen irányú tevékenységét. Aktív résztvevőként segítette a Magyar Bölcsődék Egyesületének szolnoki székhelyén való működését. A 2008-as év újabb kihívások elé állította, amikor az önkormányzat az intézmény feladatkörébe sorolta a város egészségügyi alapellátásának biztosítását.
Ahhoz, hogy feladatait felelősségteljesen tudja elvégezni, hatalmas többletmunkával igyekezett az egészségügyi szabályzók között is eligazodni, ezzel a számára új területen a szükséges ismereteket megszerezni. 2009 őszén, 40 év munkaviszony után kérte nyugdíjazását.
Az ünnepségen Szabó István alpolgármester köszöntötte a szolnoki bölcsődei ellátásban dolgozókat, majd az Ezüst Pelikán díjas Bartók Béla Kamarakórus műsorát megelőzően átadták az emlékérmet. A díjazottak személyéről a bölcsődevezetők javaslata alapján szakmai bizottság döntött.