A művelődési házban félkörbe rendezett asztalokon reggel kilenctől várták a betérő könyvbarátokat a legkülönfélébb irodalmat képviselő kiadványok. A kínálat a könyvtár „szabadpolcos” állományából került ki, azaz olyan könyvekből állt, melyeket olvasók bocsátottak a többiek rendelkezésére.
A nyugdíjas Polgár István is az érdeklődők között volt, történelmi témájú, ősi kultúrával foglalkozó könyveket keresett.
– Korábban történelmi helyeket látogattunk turistaként. Baltikum, Skandinávia, Latin-Amerika, Egyiptom, Olaszország, Spanyolország, görög és török területek szerepeltek úti céljaink közt – eleveníti fel emlékeit.
– Egy-egy történelmi korról pedig többféle kiadványt is érdemes elolvasni, mivel a különböző szerzők eltérően látják, más szempontok szerint dolgozzák fel az adott korszakot.
István már gyerekként is falta a regényeket, az iskolában is sok könyvet elvettek tőle, mert órák alatt is olvasott. De olvasott még este, a takaró alatt is.
– A nyomtatott könyveket szeretem, otthon több ezer kötetem van. Ha a számítógépen olvasok, az a baj, hogy végignézem a hozzászólásokat is, így négy-öt óra is elszalad. A papír alapú könyv az igazi!
A börze családi programnak sem utolsó. Karkus Ildikó és Pákozdi Tibor három gyerekükkel együtt érkezett. A két nagyobbik – a hétéves Patrik és az ötéves Dorka habozás nélkül a könyvekhez lép és válogatni kezd. Találnak is kedvükre való, tetszetős küllemű mesekönyvet.
– Lehet, hogy új kedvenc lesz! – vélték a szülők, és elárulták, hogy eddig „A kesztyű” címűt könyv élvezhette ezt a kitüntető címet. Patrik még egy komolyabb, delfinekről szóló könyvet is magához ragad. A legkisebb apróság még túl kicsi az efféle programhoz, kosarában békés szundikálással tölti az időt.

Fotó: Mészáros János
Ildikó is talált kedvére valót, elárulta, hogy a romantikus, angyalos, vámpíros könyveket szereti. Tibornak mostanában a munkája miatt nincs ideje olvasni, bár mint mondja, szeretne. De ha akad egy kis szabadideje, azt inkább a gyerekekkel tölti
Egy házaspár – Pongrácz Zsolt és Gábris Eszter – szatyornyi könyvvel érkezett. Az ősszel költöztek ide Budakesziről, de már beilleszkedtek az új környezetbe.
– Azért jöttünk, hogy megszabaduljunk a könyvektől, de nem sikerült – nevettek. – Legalább annyit viszünk, mint amennyit hoztunk.
Olvasók jönnek-mennek, könyveket hoznak-visznek. Igazából csak a középiskolás korosztályt hiányolom.
– Ők is szeretnek olvasni – kelt a védelmükbe Kalotainé Gacov Szerafina könyvtáros.
– A könyvtárból a kötelezőek mellé visznek magukkal szórakozásból is olvasnivalót.
A börze vége felé megcsappant az érdeklődés, talán a sűrűn hulló eső volt az oka. A zárás után a megmaradt és új könyveket összecsomagolták, később majd az épület előtt felállított szekrény szabadpolcos állományát fogják gyarapítani. Onnan bárki elvihet és betehet könyvet. Korábban is sokan adtak le a könyvtárnak megunt olvasmányokat, így legalább nem a kukában végzik, más valaki pedig még örömmel forgathatja.
Telefonfülkébe kerülnek a könyvek
Az olvasás népszerűsítésére újszerű gondolattal állt elő a Szandaszőlősért Egyesület, a művelődési ház és a szandai fiókkönyvtár. Balogné Szabó Anita, a művelődési ház intézményvezetője, egyben egyesületi titkár elárulta, hogy ép most írtak levelet kiszuperált telefonfülkék beszerzésének ügyében. Elképzeléseik szerint a település több pontján fülkéket állítanának fel, hogy a bennük elhelyezett könyvek bárki rendelkezésére álljanak. A szabadpolcos szekrényhez hasonlóan, bárki kivehetne belőle könyvet, elolvasás után, visszavihetné, de akár meg is tarthatná a mások által megunt könyvet, hogy aztán saját fölöslegessé vált példányaival is gyarapíthassa a gyűjteményt. Hogy sikerrel jár-e ez a projekt, egyelőre még a jövő zenéje.