– Aljegyző Asszony! Hogyan tudják anyagi lehetőségeik bővülése nélkül beilleszteni új intézményeiket a meglévőek közé?
– Tavaly márciusban közgyűlési döntés született arról, hogy ha ilyen lehetőség adódik, önkormányzatunk át akarja venni működtetésre a múzeumot és könyvtárat. Már akkor megfogalmaztuk, hogy átvételük ugyan többletfeladatot jelent számunkra, de lehetőségek sorát is teremtheti meg.
Így sem az átvételről szóló kormányhatározat, sem a törvény nem ért minket váratlanul. Eddig is többnyire önálló gazdálkodó költségvetési intézményekkel dolgoztunk, és a jogszabály szerint a könyvtár és a múzeum is így működik. Ebből a szempontból a működtetésük nem fog gondot jelenteni a jelenlegi rendszerben.
Ami a forrásokat illeti, az őket eddig működtető megyei intézményfenntartóval történt előzetes egyeztetések alapján közel negyvenmillió forint hiányzik például a múzeum költségvetéséből. Kollégáim második hónapja azon dolgoznak, hogy ezt az összeget hogyan tudjuk csökkenteni, illetve annak az összegnek, amit nem tudunk csökkenteni, hogyan találjuk meg a fedezetét.
Az vitathatatlan, hogy mind a város, mind a megye életében nagy értéket képvisel a könyvtár és a múzeum – mondja dr. Rácz Andrea aljegyző asszony.
– A csökkentés személyi, illetve feladatcsökkentést jelent?
– A feladatok jogszabály erejénél fogva változnak január elsejétől, a személyi oldal csökkentése is szóba került, de kizárólag létszámleépítés nélkül. Az eddigi fenntartó kivétel nélkül minden adatot átadott az önkormányzatnak, abból dolgozunk, így tudunk előre tervezni. Az intézmények átvilágítása elkezdődött, januárban sor kerül az első költségvetési egyeztetésre, meg kell várni ennek eredményét.
Azt jogszabály írja elő, hogy csak egy könyvtár működhet, a jelenlegi kettő összevonásával érhetünk el megtakarítást, de meg kell megnéznünk, ezzel mennyit tudunk spórolni. Mindkét intézmény továbbra is fog megyei feladatokat ellátni, mert ezt szintén jogszabály írja elő.
– Adósságot örökölnek-e az átvett intézményekkel?
– Számos más megyével ellentétben mi tehermentesen kaptuk meg a múzeumot és a könyvtárat is. Legalább ennek a kezelésével nem kell foglalkoznunk, így emiatt nem okozott gondot az indulás.
– Világjelenség, hogy például a múzeumok szponzorok, pályázatok, belépődíjak, saját bevételek révén igyekeznek saját lábukra állni. Önöknek is lesz ilyen elvárásuk?
– Igen, minden költségvetési intézményünkkel szemben van ilyen elvárásunk. Egyébként most is két olyan lezárt pályázata van a múzeumnak, ahol teljesíteni kell a vállalásokat, s ahol jogutódként fog belépni az önkormányzat. Januártól ezen feladatok vonatkozásában a polgármesteri hivatal munkatársai is segítik a múzeumot és a könyvtárat.
A Szolnoki Damjanich Múzeum
– Összevonhatják-e esetleg más intézményekkel a múzeumot, vagy leválaszthatják róla egyes részeit, például a Galériát?
– Ezt nem tervezzük, de jogszabály sem ad rá lehetőséget. Előírás, hogy az intézményeket önálló költségvetési intézményként kell működtetni, ez nem teszi lehetővé sem az összevonást, sem a szétbontást.
De szeretném hangsúlyozni, hogy ez a jelenlegi jogszabályi környezetre vonatkozik. Szolnokon az önkormányzat az intézményei között egy olyan együttműködést valósított meg, gondolok itt a szolgáltató városra, amelynek a működtetése nagy feladat lesz 2013-ban is. Most azon gondolkodunk, hogy ebbe a rendszerbe hogyan tudjuk beilleszteni a múzeumot és a már összevont könyvtárat.
Részben terveznek új vezetői pályázatot
A múzeum vezetésére jelenleg nem terveznek pályázatot kiírni – tudatta az aljegyző asszony. Mint mondta, Horváth László igazgatóval, akinek nagy neve van a múzeumi szakmában, s nem önmagáért harcol, hanem egész intézményéért, eddig is jól együttműködtek. A könyvtáraknál egy jogszabályi előírás alapján lesz változás, ugyanis januártól egy könyvtár működhet a megyeszékhelyen.
Ezért kellett a Hild Viktor Városi Könyvtár megyei könyvtárba történő beolvadásáról december hónapban dönteni a közgyűlésnek. Az összevont intézmény vezetésére a közgyűlés 2013-ban ír ki pályázatot.