2017.11.25. 18:45
Mennyire ismeri a szolnoki babonákat? Miért kell átdobni a szomszédba a kicsike jércetojást? Mutatjuk!
Nem tartom magam túlzottan babonásnak, de ahogy nemrég az idők homályába veszett egykori újságíró kollégának a könyvecskéjét forgattam, rájöttem, mégsem így áll a dolog.

A fekete macskától sem kell félni. Képünk illusztráció.
A Mesevárosban közölt, szolnoki babonákat számba vevő listán sok minden ismerősnek tűnt számomra. Szolnokon is élő hiedelem volt például, hogy kést, bicskát nem szabad ajándékba adni, mert elvágja a barátságot.
Késsel járó emberként egyből eszembe jutott karcagi nagyanyám, akitől ezért csak tíz fillér árán kaptam egy ma is meglévő szép zsebkést. Ki vette át a másiktól ezt a szokást, nem tudom.
De ugyanígy ismerős az a szolnoki hiedelem is: „ha nyulat látsz előtted az úton keresztül futni: ha jobbra fut, jó szerencsét jelent, ha balra fut, jobb, ha visszafordulsz”. Ezt én ugyan fekete macskával tudtam, de lehet, nyúllal is működik.
A „ha erős csuklásod van, meg kell magadat ijeszteni. Jó, ha észrevétlenül hátulról vizet öntenek a nyakadba, vagy pisztolyt sütnek el a hátad megett.” is ismerős, bár lehet, hogy utána a víz, meg a pisztoly gazdája kezdene csuklani, de végül az is eredmény.
Teljesen újnak tűnt az a javaslat, hogy „Szívbajosoknak, ha látod, hogy elérte őket, dörzsöld a jobb fülét s csavargasd a kezén a bal kis ujját.”
Remélem, ezt természetgyógyászok nem olvassák, nehogy bekerüljön a programba. A másik egészségügyi tanács is kicsit meredeknek tűnik, miszerint „Ha gyógyíthatatlan sebed van, végy egy pénzdarabot, éjféli 12 órakor légy kinn a keresztúton, húzogasd meg vele a sebedet, azután visszakézből dobd hátra ezekkel a szavakkal: Akkor legyen rajtam ilyen fekély, ha én azt a pénzdarabot felveszem!” A „ha hajtűt találsz, vedd fel, — szerencséd lesz.” Ugyanakkor teljesen jó ötletnek tűnt, főleg arany tű esetén.

Ellenben a „kicsike jércetojás szerencsétlenséget jelent a házra, hogy a szerencsétlenséget elhárítsuk, át kell dobni a tojást a háztetőn a szomszédba.” – megoldás nem biztos, hogy kedvez a jószomszédi viszonynak.
Szabó Barna sok ilyet gyűjtött össze a régi helyi hiedelmek közül, lehetne közülük szemezgetni, s az is érdekes kérdés, mennyi élte túl közülük városunk eseménydús történelmét. Szerzőjüknek sajnos nem volt ilyen szerencséje, élete végére fiatalon tett pontot a történelem kegyetlensége.
Szathmáry István