Az életmód lehet a kulcs

2025.05.11. 12:30

„A test csodákra képes, ha hagyjuk” – a meddőség diagnózisa sokszor nem a végszó, csak egy rögösebb út kezdete

Ma Magyarországon minden évben közel 150 ezer pár küzd azért, hogy gyermeke lehessen. Az egyre gyakoribbá váló meddőség oka – a fizikai betegségeken túl – sok esetben mégis meglehetősen hétköznapi.

Van egy mondásunk, ami arra a kérdésre ad választ, hogy vajon mi okozza a legnagyobb riadalmat? Ha jön a gyermek, vagy ha nem jön a gyermek. Ez utóbbiról tudjuk, hogy sajnos egyre inkább sújtja a párokat nem csak Magyarországon, de világszerte. Mi a meddőség oka, milyen betegségek gátolhatják meg a természetes fogantatást, és mi a megoldás? Erről az érzékeny és sokakat érintő témáról beszélgettünk Bani Ferenc nőgyógyásszal.

a meddőség oka
A meddőség oka lehet konkrét betegség. De leggyakrabban a kitolódott gyermekvállalási kor bújik meg a háttérben. 
Fotó: Shutterstock.com / Forrás: Illusztráció

A meddőség oka sokszor meglehetősen hétköznapi

A meddőség ma már minden hatodik pár életét érinti – ez a statisztika önmagában is elgondolkodtató. Dr. Bani szerint az egyik legfőbb ok, hogy kitolódott a gyermekvállalás időpontja.

„Az ideális életkor a gyermekvállalásra 25 év lenne. Ehhez képest ma már gyakran 35, sőt 40 éves kor felett születik az első gyermek. ”

–részletezte a szakember.

Mert először kijárjuk az iskolákat. Azután karriert építünk. Azután még kell egy otthon, egy autó, egy kis megtakarítás és még jó lenne gyermekvállalás előtt kicsit világot is látni. Mondhatni manapság már nehezen adjuk fel a szabadságot és állapodunk meg, illetve sokan vagyunk, akik először is olyan biztonságot szeretnének teremteni, amiben aztán kényelmesen, aggodalmak nélkül lehet gyermeket nevelni.

A női szervezet azonban nem alkalmazkodott ehhez a társadalmi változáshoz. „Az egy dolog, hogy ezt diktálja az élet és a környezeti hatások, de a természet még nem frissítette a biológiai óráját” – emelte ki a nőgyógyász. A petefészek minősége az idő előrehaladtával csökken, ez pedig nehezítheti a teherbeesést.

És nem csak a nőket érinti a változás. A férfiaknál is hasonló a tendencia. Később vállalnak gyermeket, miközben a sperma minősége generációról generációra romlik. 

„Ma már nem hasonlítható össze a férfiak spermaképe a nagyapáikéval – olyan drasztikus a romlás, hogy az még az orvosok számára is kihívás.”

Az életmód lehet a termékenység kulcsa?

A meddőség hátterében azonban nem csupán az idő játszik szerepet. A modern életvitel számos láthatatlan akadályt görget a gyermekáldás útjába. „A stressz, a mozgáshiány, a rendszertelen táplálkozás, az élelmiszerekben lévő adalékanyagok – ezek mind-mind hatással vannak a hormonháztartásra és a termékenységre is.”

Az életmódunk tehát nemcsak a mindennapi jóllétünket befolyásolja, hanem azt is, hogy egyáltalán esélyt adunk-e a szervezetünknek az anyává, apává válásra. Sokan csak akkor kezdenek el egészségesebben élni, amikor már megérkezett a diagnózis – pedig megelőzni mindig könnyebb, mint kezelni.

a meddőség oka
A diagnózis nem végszó! A test néha csak időt kér és egy kis változtatást ahhoz, hogy helyet adhasson a csodának.
Fotó: Shutterstock.com / Forrás:  Illusztráció

A terméketlenség nevén nevezhető akadályai: PCOS és endometriózis

A teherbeesés elmaradásának konkrét, orvosilag igazolható okai is lehetnek – ezek közül a legismertebb a PCOS és az endometriózis – emelte ki a dr. Bani Ferenc.

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) világszerte a termékeny korú nők 5–15%-át érinti, és hazánkban is hasonló az arány. „Sokan nem is tudják, hogy ez áll a rendszertelen ovuláció és menstruáció hátterében. A tünetek – pattanások, fokozott szőrnövekedés, cikluszavarok – sokszor nem kapnak elég figyelmet.” 

A PCOS egy hormonális eredetű betegség, amely során a petefészekben éretlen tüszők (ciszták) alakulnak ki, ezek pedig gátolják a rendszeres peteérést.

 

Az endometriózis ugyanakkor talán még alattomosabb – és sokszor hosszú évekbe telik, mire megszületik a diagnózis. Ez a betegség egy krónikus, gyakran fájdalmas nőgyógyászati betegség, mely során a méhnyálkahártyához hasonló szövet a méhen kívül is megjelenik, gyulladást, összenövéseket és akár meddőséget is okozva.

 A nőgyógyász kihangsúlyozta, a tünetek nagyon változatosak lehetnek, ezért a felismerés és a célzott kezelés sok esetben késlekedik. Viszont „az a menstruáció, ami olyan erős fájdalommal jár, hogy a nő képtelen elmenni dolgozni vagy ellátni a napi teendőit, már gyanúra adhat okot” 

A diagnózis nem végszó – hanem kiindulópont

Sokan úgy érzik, egy „meddő” diagnózis felér egy ítélettel. Pedig dr. Bani szerint ez egyáltalán nem így van: „A testünk nem gép, hanem élő rendszer. Sokszor csak időt kér, vagy apró változásokat.” Az inzulinrezisztencia például jól kezelhető egy szakszerűen összeállított diétával. Egy stresszes munkahely elhagyása akár önmagában is megkönnyítheti a teherbeesést. És ott vannak azok a történetek is, amikor egy pár – miután minden lehetséges módszert kipróbált és nem volt eredmény – végül lemondott az erőltetésről, és pont ekkor történt meg a csoda.

Ezért fontos, hogy ne csak fizikailag, hanem lelkileg is legyen támogatásuk a pároknak. Mert a fizikai testen túl ott van a lélek, ami jobban tud fájni, mint a test. Ezért vigyázni kell rá.

Mi a beszélgetés üzenete?

Beszélgetésünk legfontosabb üzenete az, hogy a gyermekáldás felé vezető út nem mindig egyenes, de ha megfelelő kezek és szívek kísérik végig a párt ezen az úton, akkor a nehézségek ellenére is elérkezhet a pillanat, amikor megszületik a csoda. Merjünk segítséget kérni és sose adjuk fel a reményt!

Podcast adásunkat itt hallgathatja meg.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!