– Biztos lesz megyénkben is áremelés a pultokban, ha már beharangozták, de ennek kevéssé van köze az élősertés felvásárlási árának utóbbi időben mutatkozó 30 százalékos növekedéséhez – reagált megkeresésünkre a Mesterszálláson sertéstelepet üzemeltető Takó József.
– Tapasztalataink alapján március elején 310 forint volt a kilónként felvásárlási ár, míg az elmúlt év átlaga 360 forint. 2017-ben viszont az éves átlag 410 forint volt, sőt a legmagasabb ár 450-re ugrott.
Tehát a várható áremelésnek sokkal több köze van ahhoz, hogy emelkedtek a bérek, a takarmány- és energiaárak. Eddig ezzel az állattartók nem tudtak teljes mértékben lépést tartani.
– Annyiért kellett adniuk a sertéshúst, amennyiért átvették tőlük. Most a kínai sertéspestis segíthet ezen valamennyit. A hazai húsiparosok elmondása alapján még nem tapasztalható a sertés iránti kereslet növekedése, inkább jellemzőek az értékesítési gondok.
– Nyilván a vágóhidakon, a kereskedelemben is jelentkeznek többletköltségek, így ők is próbálják majd ezt áremeléssel behozni.
A takarmányárak már aratáskor is magasabbak voltak. A sertéshús előállításának egyéb költségei is megemelkedtek – hangsúlyozta.
– Vaddisznókban hazánkban is kimutatták a sertéspestis vírusát, ez a magyar állattartókat is óvatosságra készteti. De egyelőre megyénkben elegendők a korábban bevezetett biztonsági előírások.
Szabados Károly, a vágóhíddal, feldolgozóüzemmel és húsbolttal is rendelkező rákóczifalvai Szabados Hús Kft. ügyvezetője viszont úgy vélekedik, nem fog érződni a pultokban a beharangozott sertéshúsár-emelés.
– A belföldi piac már most is panaszkodik, hogy drága a sertés, iskolák is jelzik, túl magasnak találják az árakat. Így mi biztos nem fogunk emelni. Kilónként ezer forint fölött már sokallják az árat a vásárlók, a combot, karajt még elég jól el lehet adni 900 forint körül, azon felül már nem nagyon kell.
– Riogatják most az embereket az áremeléssel, de a nagyobb üzletek valóban emelik is, de akkor a forgalom esik vissza, így aztán akcióznak. De más húsok sem elég kelendőek.
– Egy kórháztól azzal kerestek meg, hogy segítsek marhahúst beszerezni, mert csak nagyon drágán kapnak, de én is épp azért álltam le a forgalmazásával, mert nem tudtam olyan kedvező áron beszerezni, hogy megérje árusítanom – fejtette ki.
Most állt vissza a korábbi szintre
Olyan alacsony ára volt már az utóbbi időben a sertésnek, hogy ezzel a mostani emelkedéssel csak visszaállt a normál szintre, mutatott rá Hubai Imre Csaba, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke.
A korábbi áfacsökkentés miatt ezt a vevőtársadalom a boltokban nem nagyon fogja megérezni, egy-két százalékos lehet az emelkedés. Inkább a termelőknél jelentkezik, ők jól járnak vele. Az élősertés felvásárlási ára jelenleg kilónként 410–430 forint körül van.
A kínai probléma, az ottani hiány a hazai kínálatot nemigen fogja befolyásolni, náluk más jellegű igény van a vágott sertésre, például a fejet, a lábat nagy mennyiségben keresik.