SZOLNOK

2017.09.24. 11:25

Egy sima szemvizsgálat már nem elég

– Anya, nem látom jól a táblát, ma is rosszul írtam le a feladatot! – panaszkodik alsó tagozatos lányom. Gondolatban felidézem saját gyermekkoromat, hiszen nálam is hasonlóképpen kezdődött. Először csak hunyorogtam, egyre homályosabban láttam, aztán hamarosan eljött az idő, hogy megkaptam első szemüvegemet.

Képünk illusztráció

Forrás: Shutterstock

Úgy tűnik, a gyermekemnél is hasonló a „menetrend”, örökölte a hajlamot a rövidlátásra. Nyilván mielőbb orvosolni kell a helyzetet, hónapokba telik azonban, mire időpontot kapunk szemészeti szakrendelésre.

– Mit érdemes tenni ilyen esetben? – erről faggattuk Taupert Szilvia optometristát.

– Az igazán jó szemüveg, igazán jó látás kihat az egész életünkre. Sokan nem is tudják, hogy látásuk nem megfelelő, hogy lehetne a jelenleginél sokkal jobb is.

– Hiszen sokan a veleszületett látáshibájuk miatt soha nem tapasztalták meg, milyen is lehetne az életük, másoknál pedig a látás lassan, észrevétlenül romlik.

– Rádásul az idegrendszerünk mindent elkövet azért, hogy a vizuális érzékelés minél jobb legyen, az agyunk gyakorlatilag pillanatról pillanatra „fotoshoppolja”, azaz érzetként korrigálja a látottakat. Ezért ha felmerül, hogy valami probléma van a látásunkkal, érdemes mielőbb és igazán teljes körű vizsgálatot végezni.

– Mi a különbség jó és igazán jó látás, illetve szemüveg között?

Képünk illusztráció
Forrás: Shutterstock

– A XXI. század túlnőtte szemeink evolúcióját. Ma, a digitális világban minden felgyorsult, óriási információdömping és hatalmas vizuális elvárások terhelnek bennünket. Ami még jó látásnak, elfogadhatónak bizonyult ezelőtt 50–100 évvel, az ma már kevés…

– A megváltozott látási elvárásokhoz ma már kevés egy sima látásvizsgálat. Ma már nem elég csak a szemüveg erősségét meghatározni. A szemek összehangolt munkáját és számos egyéb, a látással összefüggő tényezőt is figyelembe kell venni.

– A Széchenyi Optika eredeti ZEISS polateszttel végzett 7 lépéses Taupert szemvizsgálata a két szem koordinációját is vizsgálja. Egy kevéssé ismert látásprobléma a szaknyelven heterofória, magyarul rejtett kancsalság felismerését és korrigálását is lehetővé teszi.

– Az így elkészült szemüveggel megannyi fejfájásos, migrénes felnőtt és tanulási nehézségekkel küzdő gyermek panaszain csökkenteni lehet. Ezzel a modern vizsgálati módszerrel kiküszöbölhető a „nem jól válaszoltam ” vagy „nem tudtam jól eldönteni” vizsgálat közbeni hibalehetőségek is.

– A módszer olyan 3 dimenziós térbeli ábrákat, vizsgálati jeleket tartalmaz, mely kiküszöböli a bizonytalan válaszadásból fakadó hibalehetőségeket is, és tűpontossá teszi a felírt szemüveg erősségét. A fejlett technológia mára a computeres látásvizsgálatot is túlszárnyalta.

– A 7 lépéses Taupert szemvizsgálat részeként a szolnokiak számára is elérhető már a ZEISS akár 1500 mérési ponton dioptriát mérő szenzoros műszere, az i. Profiler®.

– A műszer század dioptria pontossággal méri a szem egyedi torzításait, majd egy, a rendszerbe épített szimuláció segítségével láthatóvá teszi az egyedi látáshibákat.

– A csúcstechnológiás mérések eredményeként elkészülő szemüvegek javítják a színérzékelést, és soha nem tapasztalt látásélményt nyújthatnak viselőjének. Csökken a szervezet látást korrigáló leterheltsége, mely mind a gyerekek, mind a felnőttek esetében életminőségbeli javulást eredményez. Javul a koncentrációs képesség, a figyelem.

Milyen a jó gyerekszemüveg?

Hét 7 tipp minden gondoskodó szülőnek, hogy mire figyeljen gyermeke szemüvegválasztása során:

– A legfontosabb, hogy hagyj egy kicsi szabad kezet gyermekednek. Fontos, hogy szívesen viselje a szemüvegét, jól érezze magát benne. A „ráerőltetett” szemüvegeket a gyerekek nem viselik szívesen, veszítenek önbizalmukból, visszahúzódóbbak lesznek. Másrészt ő érzi próba során, hogy melyik szemüveg a legkényelmesebb számára.

– A szemüvegkeret mérete. Kicsi a keret, ha szemből nézve kisebb a keret a gyermek halántékánál. Ilyen esetben a keret szoros, kényelmetlen lesz a gyermekednek. Túl nagy, ha kétoldalt eláll a halántékától. Ebben az esetben könnyen lecsúszik és folyton tologatni, igazgatni kell majd.

– Szemüvegkeret illeszkedése. Egyik legfontosabb szempont a választásnál, hogy a gyermek ne tudjon kinézni se a szemüvegkeret fölött, se alatta. Ez egyrészt igen zavaró számára, másrészt azért van a szemüveg, hogy annak lencséin keresztül nézze a világot. Figyelj oda, hogy a szemüvegkeret szára ne legyen túl hosszú. Túl rövid szemüvegszár esetén pedig lépten-nyomon le fog csúszni használat közben a szemüveg. Esetleg ilyen apróság miatt utálhatja később gyermeked a szemüvegét.

– Szemüvegkeret anyaga. Alapvetően jó mind a fém, mind a műanyag szemüvegkeret. A műanyag szemüvegkeret általában könnyebb, és a gyerkőcödnek egyáltalán nem mindegy, hogy reggeltől estig mekkora súlyt cipel az orrocskáján és fülein. Fém szemüvegkeret esetén játék és sport közbeni baleset esetén nagyobb a sérülés veszélye. Legjobb a műanyag keret, ezek közül is a flexibilis, rugalmasabb keretek, hiszen ezek jobban ellenállnak gyerkőceink által kitett nagyobb igénybevételeknek is.

– Szemüvegkeret-márka. A márka általában egy bizonyos minőséget takar, és nyilván egy szülő sem akar gagyit venni gyermekének. De mint ahogyan sok egyéb termékre is igaz, a szemüvegkeret esetében is megállja a helyét a következő: sok, kevésbé közismert márka minőségben simán lekörözi az emberek fejébe beültetett és favorizált márkákat. Arról nem is beszélve, hogy egyes kevésbé ismert, de kiváló minőségű márkáknak nemcsak a minősége kiváló, de árfekvésben is kedvezőbbek.

– Szemüveglencse. Csak műanyag lencsét! Üveg a törés és balesetveszély miatt szóba sem kerülhet. Nagyjából 3 dioptria erősség felett célszerű vékonyítást kérni a szemüveglencsére azért, hogy esztétikusabb és könnyebb legyen az elkészült szemüveg. Azonban ez a 3 dioptria erősség nem szentírás! Lelkiismeretes optikusok csodákra képesek a keret és a lencseátmérő helyes megválasztásával. Azaz a lehető legkisebb átmérőjű lencséből elkészített szemüvegek olcsóbbak, vékonyabbak és esztétikusak lehetnek.

– Szemüveglencse felületkezelése. A műanyag szemüveglencse sérülékeny. Kemény lakkréteggel tudják a gyártók ellenállóbbá tenni a mechanikai sérülésekkel szemben. Ha azt mondják, karcmentesítő bevonatú szemüveglencse, ne hidd el. Ilyen nincs! Olyan létezik, hogy a felületkeményített szemüveglencse ellenállóbb a karcokkal, normál igénybevételből eredő sérülésekkel szemben. A tükröződéscsökkentő bevonat nem csak a megjelenés szempontjából fontos, hanem a zavaró visszatükröződéseket is csökkenti. Fontos még az UV- és ultraibolya-kék fényszűrő! A gyerekek szeme érzékenyebb az UV-sugárzásra. A mai gyerekek sokat néznek digitális eszközöket, melyek ultraibolya fényt bocsátanak ki magukból, ami fáradékonysághoz, koncentrálási zavarokhoz, súlyos esetben alvászavarokhoz vezethet. A kék fény blokkoló felületkezelés szűri ezeket a káros sugarakat. Onnan ismered fel, hogy a szemüveglencse kékes-lilás csillogású. Ez a felületkezelés prémium kategóriának számít, de több gyártó és optika kifejezetten a „gyermeklencseként” kínálja az UV-szűrővel, szennyeződéstaszító bevonatokkal és kékfény-blokkolóval ellátott szemüveglencséket. És mindezt a normál lencseár feléért, garanciával. Érdemes olyan optikát választanod, ahol lehetőséged van ilyen szemüveglencsét is vásárolni.

Szilvási Zsuzsa

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!