Közel-keleti konfliktus

2024.11.27. 08:30

Életbe lépett a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között

Az izraeli–palesztin háború 418. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

Haszan Naszralláh sejknek, a Hezbollah libanoni Irán-barát síita szervezet Izrael által meggyilkolt vezetőjét ábrázoló képpel és Hezbollah-zászlókkal ünneplik az Izrael és a Hezbollah közötti tűzszüneti megállapodást emberek Bejrút túlnyomórészt síiták lakta déli elõvárosában, Dahijében 2024. november 27-én

Forrás: MTI/AP

Fotó: Bilal Huszein

Iráni külügyminiszter: Irán fenntartja a jogot az Izrael elleni válaszlépésre

Iránnak jogában áll válaszolnia a múlt havi izraeli légicsapásokra, figyelembe véve a térségben történő egyéb fejleményeket – közölte Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter szerdán Lisszabonban.

Aragcsi újságírók előtt kijelentette: üdvözli a libanoni tűzszüneti megállapodást, amely reményei szerint végleges fegyvernyugváshoz vezet. Izrael és az iráni támogatottságú Hezbollah libanoni siíta militáns szervezet szerdán jutott megállapodásra a tűzszünetről az Egyesült Államok és Franciaország közvetítésével.

Újságírói kérdésre válaszolva kifejtette: az Izrael és Irán közötti feszültségek enyhülése Izrael viselkedésétől függ. "Természetesen fenntartjuk a jogot arra, hogy reagáljunk az Irán ellen elkövetett legutóbbi izraeli agresszióra, de emellett figyelembe vesszük a térség összes fejleményét" - emelte ki a külügyi tárca vezetője.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedden azt mondta, hogy az izraeli műveletek „évtizedekre visszavetették” a Hezbollahot, Aragcsi azonban ennek az ellenkezőjét állította.Meglátása szerint a fegyveres csoport nem gyengült meg vezetőinek elvesztése vagy az október elején ellenük indított izraeli szárazföldi offenzíva miatt, hanem képes volt átszervezni magát és hatékonyan visszavágni.

„Ez a legfőbb ok, amiért Izrael elfogadta a tűzszüneti megállapodást... mikor a Hezbollah elveszti vezetőit vagy parancsnokait, minden egyes alkalommal megerősödve és nagyobb létszámban tér vissza” – fejtette ki a politikus.

Párizs szerint Netanjahu mentességet élvez a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa alól

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök „mentességet” élvez, amelyet „figyelembe kell venni” a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által ellene kiadott elfogatóparancs esetében – közölte szerdán a francia külügyminisztérium.

A tárca közleményében a nemzetközi jog szerinti kötelezettségekre hivatkozott, amelyek „a Nemzetközi Büntetőbíróságban nem részes államok mentességére” vonatkoznak, ami Izrael esetében fennáll. Hozzátette, hogy „ezek a mentességek vonatkoznak Netanjahu miniszterelnökre és más, a bíróság elfogatóparancsa által érintett miniszterekre”.

Ezeket a mentességeket „figyelembe kell majd venni, ha az ICC kérné tőlünk letartóztatásukat és átadásukat” – hangsúlyozta a francia diplomácia.

Benjámin Netanjahu mellett a múlt héten a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Joáv Galant nemrég leváltott védelmi miniszter, valamint Mohamed ed-Deif, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt.

A Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó 1998-as Római Statútum egyik cikke foglalkozik a bíróságot el nem ismerő országok vezetőinek mentelmi jogával, bár ez továbbra is nyitott maradhat különböző értelmezésekre.

„Franciaország továbbra is szorosan együtt kíván működni Netanjahu miniszterelnökkel és az izraeli hatósággal a béke és a biztonság elérése érdekében mindenki számára a Közel-Keleten” – zárul a francia külügyminisztérium közleménye.

Azóta, hogy az ICC bejelentette a Netanjahu elleni elfogatóparancsot, Franciaország többször megismételte, hogy alkalmazni fogja a nemzetközi jog szerinti kötelezettségeit, de nem mondta ki egyértelműen, hogy letartóztatná-e az izraeli miniszterelnököt, ha Franciaországba érkezne.

A francia álláspont tisztázása alig néhány órával azután történt, hogy szerda reggel életbe lépett az Izrael és a Hezbollah síita fegyveres szervezet közötti tűzszünet, miután több mint egy éve tartott az ellenségeskedés a libanoni – izraeli határ mentén, amely két hónappal ezelőtt háborúba torkollott az izraeli hadsereg és az Irán által támogatott libanoni fegyveres mozgalom között.

A tűzszünetet az Egyesült Államok és Franciaország által közösen, több hónapon át folytatott intenzív diplomáciai erőfeszítések tették lehetővé.

Megerősítette a libanoni kormányfő , hogy a tűzszünet alatt a hadsereg fokozza jelenlétét a déli területeken

Nadzsib Mikáti libanoni miniszterelnök szerdán megerősítette, hogy a libanoni hadsereg fokozza jelenlétét az ország déli, Izraellel határos részén, az Izrael és a Hezbollah síita fegyveres szervezet között hajnaltól érvényes tűzszüneti egyezmény végrehajtásának részeként.

A lakossághoz intézett beszédében Nadzsib Mikáti reményét fejezte ki, hogy a megállapodás új fejezetet nyit Libanon történetében.

A kormányfő egyúttal felszólította Izraelt, hogy „tartsa tiszteletben” az Izrael és a Hezbollah közötti tűzszünet és vonuljon ki a határ menti területekről.

Az ENSZ libanoni békefenntartó missziójának (UNIFIL) katonái egy helyszínt biztosítanak a dél-libanoni Hardaliban az Izrael és a Hezbollah libanoni Irán-barát síita milícia közötti tűzszüneti megállapodás életbe lépése után
Fotó: Mohammed Zaatari / Forrás:  MTI/AP

Nabih Berri libanoni házelnök szerdai televíziós beszédében arra szólította fel a lakóhelyüket elhagyni kényszerült libanoniakat, hogy országszerte térjenek vissza otthonaikba, miután életbe lépett a tűzszünet.

Köszönjük a kitelepítetteknek és azoknak az embereknek, akik együttérzéssel és szolidaritással fogadták őket

– mondta Berri.

Ma magunk mögött hagyjuk azt a pillanatot, amely Libanon számára a legveszélyesebb volt, népét és történelmét fenyegette

– fogalmazott a házelnök.

Berri egyúttal újabb elnökválasztási fordulót sürgetett, mivel két éve ügyvezetőként az államfői posztot is Mikáti tölti be, a korábbi sikertelen választási fordulók miatt.

A pártokat Libanon érdekében összefogásra biztató házelnök hangsúlyozta, hogy olyan elnököt válasszanak, „aki inkább egyesít, mint megoszt”.

Izraelben a tűzszüneti feltételek dél-libanoni megsértéséről számoltak be

Öt alkalommal megsértették szerda délig Libanonban a hajnalban életbe lépett tűzszünet követelményeit, az izraeli katonák délelőtt Dél-Libanon több térségében lövéseket is adtak le az egyezményben meghatározott szabályokat megsértőkre – közölte az izraeli hadsereg.

A bejelentés szerint az izraeli katonák Dél-Libanonban egyelőre az eddigi állásaikban maradnak, de kerülik a súrlódást a helyi lakossággal, és csak akkor nyitnak tüzet, ha veszély fenyegeti őket.

Dél-Libanonban a közösségi médiában feltöltöttek számos olyan videót, melyeken a helyiek néhány méter távolságra megközelítik az izraeli katonákat, sőt az egyiken egy izraeli gyártmányú tank közvetlen szomszédságában láthatók, noha a tűzszüneti szabályok szerint távol kell tartózkodniuk a két hónap alatt fokozatosan kivonuló izraeli egységektől.

A rádióban több határ menti település önkormányzati vezetői felszólították az onnan kitelepítetteket, hogy ne térjenek vissza otthonaikba mindaddig, amíg nem rendeződik valóban a helyzet.

A tűzszünet elfogadását mérő közvélemény-kutatás szerint az izraeliek hatvanhat százaléka támogatja az egyezményt. Hatvanegy százalékuk szerint Izrael nem győzött ebben a konfliktusban.

Az Izrael és a Hezbollah libanoni Irán-barát síita milícia közötti tűzszüneti megállapodásnak örülnek emberek a libanoni fõváros túlnyomórészt síiták lakta déli elõvárosában, Dahijében 2024. november 27-én
Fotó: Vael Hamzeh / Forrás:  MTI/EPA

A hadsereg közleménye szerint a tűzszünet életbe lépése előtt támadást intéztek a Hezbollah precíziós rakétaalkatrészeket gyártó, föld alatti létesítménye ellen, valamint a Raduán elitegység táborhelye ellen, ahol a hadsereg becslései szerint több tucat Hezbollah-kommandós vesztette életét.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök kedd este úgy nyilatkozott: azért is döntött a tűzszünet mellett, mert az izraeli hadseregnek fel kell töltenie a több mint egy éve zajló háború miatt jelentősen megcsappant fegyverkészletét.

A háború kezdetén amerikai légihíddal töltötték fel az izraeli készleteket, de azok a harcok elhúzódásával jelentősen csökkentek. Izraelben arra számítanak, hogy Donald Trump megválasztott elnök hivatalba lépése után azonnal kiadja a szükséges szállítmányokat Izraelnek.

Gondot okoznak a légierő vadászgépei is, ugyanis több ezer repülési órát teljesítettek a háborúban, és jelentősen elöregedtek. Ezek gyors utánpótlása és kicserélése is szükséges Izrael haderejének szinten tartása érdekében. A légierő a vadászbombázók mellett tankológépek szállítását is sürgeti, valamint fel akarják újítani a helikopterflottát, különösen Apache helikopterek gyors beszerzését szorgalmazzák.

Jelentősen nehezíti a helyzetet, hogy jelenleg verseny folyik a világban a fegyverek beszerzésében az ukrajnai háború, valamint a Tajvan és Kína közötti feszültség miatt, s a fegyvergyártó cégek nem tudnak lépést tartani a megrendelésekkel.

A térségben folyó harcok miatt súlyos károk értek számos izraeli települést. A legnagyobb veszteséget a libanoni határhoz közeli Kirjat Smóna város szenvedte el, ahol több száz otthon megsemmisült, és mellettük több mint kétszáz középület, valamint százötven gazdasági épület is rommá lett.

Az EU-intézmények vezetői üdvözölték az Izrael és a Hezbollah között létrejött tűzszünetet

 Az Európai Bizottság elnöke, a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanács elnöke, valamint az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő üdvözölte az Izrael és a Hezbollah között létrejött tűzszünetet, és annak betartására szólítottak fel.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az X-en közzétett üzenetében „nagyon biztató hírnek” nevezte az Izrael és a Hezbollah között bejelentett tűzszünet, és azt írta: ez mindenekelőtt a harcok által érintett libanoni és izraeli emberek számára biztató.

Libanonnak most lehetősége nyílik a belső biztonság és stabilitás növelésére a Hezbollah befolyásának csökkenése miatt – írta az uniós bizottság elnöke.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke bejegyzésében „szükséges lépésnek” nevezte a tűzszünetet a közel-keleti feszültség enyhítése érdekében.

A gyors végrehajtásnak biztosítania kell a libanoni és izraeli állampolgárok biztonságát

– fogalmazott.

Az Izrael és a Hezbollah libanoni síita szervezet közötti 2006. július 12-én kirobbant harcok beszüntetésére felszólító 1701-es számú ENSZ BT-határozat átfogó végrehajtása elengedhetetlen – hívta fel a figyelmet.

Josep Borrell uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő üzenetében azt írta, a libanoni tűzszünetről szóló megállapodás enyhülést jelent a „pusztító közel-keleti helyzetben”, majd méltatta Franciaországot és az Egyesült Államokat a tűzszünet létrehozását célzó közvetítésükért.

Most kulcsfontosságú a tűzszünet betartása, hogy szavatolni lehessen mind a libanoni, mind az izraeli polgárok biztonságát, valamint a belső menekültek visszatérését

– fogalmazott.

Az ENSZ BT 1701. számú határozatának teljes körű végrehajtása elengedhetetlen - húzta alá.

Ismételten felhívom a libanoni vezetőket, hogy vállalják politikai felelősségüket az ország elnökének megválasztásával

– fogalmazott Borrell, majd hozzátette: a libanoniaknak joguk van visszaszerezni a teljes szuverenitást az ország ügyeiben külső beavatkozás nélkül.

Szerda hajnalban életbe lépett az előző nap bejelentett tűzszünet Izrael és a Hezbollah libanoni síita fegyveres szervezet között közel tizennégy hónapos hadviselés után.

A harcok során több mint 3500 libanoni vesztette életét, és több mint tizenötezren megsebesültek. Mintegy százötven izraelit öltek meg a Libanonból indított rakéták és drónok, vagy haltak meg szárazföldi műveletek közben, és több százan megsebesültek.

Irán üdvözölte az Izrael és a Hezbollah között létrejött tűzszünetet

 Irán szerdán üdvözölte a támogatását élvező, libanoni síita Hezbollah fegyveres szervezet és Izrael között létrejött tűzszünetet, amely a hajnali órákban lépett életbe.

A Hezbollah libanoni Irán-barát síita szervezet zászlóit lengetik férfiak egy munkagép markolójában ülve az Izrael és a Hezbollah közötti tûzszüneti megállapodás hatályba lépése után a dél-libanoni Zeftában 2024. november 27-én 
Fotó: Mohammed Zaatari / Forrás: MTI/AP

A teheráni külügyminisztérium szóvivője, Eszmail Bahai hozzátette, hogy Irán a Gázai övezetben – Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet között – zajló fegyveres konfliktusban is tűzszünet elérésére törekszik, ugyanakkor azt elutasította, hogy ez egyidejűleg megkezdődjön a libanonival.

Bejrútból azt jelentették, hogy szerdán hajnalban, a tűzszünet első óráiban a harcok miatt kitelepített lakosság elkezdett visszatérni dél-libanoni otthonaiba. A kitelepítettek motorokon és autókon indultak a Bejrúttól 80 kilométerre délre fekvő, tengerparti Szúr (Türosz) városába és környékére, annak ellenére, hogy az izraeli hadsereg figyelmeztette a lakosságot, hogy egyelőre maradjanak távol a korábban evakuált területektől.

Abdallah Bouhabib libanoni külügyminiszter bejelentette, hogy a libanoni hadsereg az izraeli csapatok kivonulása után legalább ötezer katonát állomásoztat Dél-Libanonban.

A tűzszünet betartását segítő libanoni hadsereg szerdán nyilatkozatban közölte, hogy készen áll a bevetésre az ország déli részén is.

A tűzszünet helyi idő szerint szerda hajnali 4 órakor kezdődött, de kedden Izrael még a konfliktus kezdete óta legintenzívebb légicsapáshullámot hajtotta végre Libanonban. Kedden a helyi hatóságok közlése szerint legkevesebb 42 halálos áldozata volt Libanon-szerte az izraeli légicsapásoknak, és a Hezbollah is számos rakétát lőtt izraeli területekre.

A Hamász egy magas rangú tisztviselője a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva szintén üdvözölte a tűzszünetet.

 „A Hamász méltányolja Libanon és a Hezbollah jogát, hogy olyan megállapodásra jusson, amely megvédi a libanoni népet, és reméljük, hogy ez a megállapodás megnyitja az utat egy olyan megállapodás elérése előtt is, amely véget vet a népünk ellen folytatott népirtó háborúnak Gázában” – hangoztatta Abu Zuhri.

Leszögezte, hogy a Hamász érdekelt a gázai háborút lezáró tűzszüneti megállapodás létrejöttében, és annak elmaradásáért Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt hibáztatta.

Az Izrael és a libanoni Hezbollah között létrejött tűzszünetet szerdán számos ország, köztük Kína, Törökország, Egyiptom és Jordánia is üdvözölte. A ciprusi kormány pedig bejelentette, hogy - "figyelembe véve Ciprus mint a régióhoz legközelebbi uniós tagállam közelségét és kiváló kapcsolatait minden féllel" - kész segítséget nyújtani minden lehetséges módon a tűzszünet végrehajtásában.

Életbe lépett a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között, helyszíni beszámolók szerint hallgatnak a fegyverek

Életbe lépett szerda hajnalban az előző nap bejelentett tűzszünet Izrael és a Hezbollah libanoni síita fegyveres szervezet között közel tizennégy hónapos hadviselés után.

A megállapodás szerint a következő hatvan napon az izraeli hadsereg fokozatosan kivonul Dél-Libanonból, ahol a hivatalos libanoni hadsereg ötezer katonát fog állomásoztatni a Litani folyótól délre fekvő térségben, és az izraeli határnál harminchárom helyen állásai lesznek, hogy ezzel megakadályozzák az Iránból támogatott Hezbollah ismételt térnyerését.

A Hezbollahnak a Litani vonalától északra kell távoznia, és katonai infrastruktúráját fel kell számolnia az izraeli határ közelében. Az Egyesült Államok a tűzszüneti egyezmény mellékletében garanciát vállalt arra, hogy Izraelnek jogában áll válaszolnia a fegyvernyugvás minden megértésére.

Az összetett közvetítői folyamatban Izrael az Egyesült Államok diplomatáival tárgyalt, akik egyezségre jutottak a hivatalos libanoni hatóságokkal, melyek végrehajtották az egyezkedést a Hezbollahhal, és kötelezettségeket vállaltak magukra nézve. Izrael mellett Washington és Bejrút is szerződő fél az egyezményben.

A helyszíni beszámolók szerint hajnal óta hallgatnak a fegyverek Izrael északi határánál, ahol a Hezbollah tavaly október 8-án, egy nappal a Hamász palesztin iszlamista szervezet terrortámadása után lőni kezdte Libanonból a környező izraeli településeket – kiváltva Izrael ellencsapásait.

A tűzszünet életbe lépése után több mint egy órával autók tömege indult Libanonban dél felé a több hónapos harcok miatt kitelepített emberekkel. Izraelben viszont egyelőre óvatosak, nem jeleztek tömeges hazatérőket az ország északi részéről kitelepítettek körében.

Gazije, 2024. november 27. Az izraeli légicsapások miatt elmenekült emberek visszatérnek autóikkal otthonaikba az Izrael és a libanoni Hezbollah síita milícia közötti tûzszüneti megállapodás hatályba lépése után a dél-libanoni Gazije városban 2024. november 27-én. Az Egyesült Államok és Franciaország közvetítésével létrejött tûzszüneti megállapodás 60 napra szól. MTI/AP/Mohammed Zaatari
Fotó: Mohammed Zaatari

Izrael – mint a hadsereg közléseiből kiderül – a harcok kezdete óta kedden, közvetlenül az egyezmény aláírása előtt mérte a legsúlyosabb légicsapásokat a libanoni fővárosra, Bejrútra, és az izraeli szárazföldi egységek ekkor érték el a Dél-Libanon északi határát jelző Litani folyót. A várható tűzszünet hírére a Hezbollah is már vasárnap kiemelkedően sok, mintegy kétszázötven lövedéket indított Izrael felé, olyan mennyiséget, mint Hasszan Naszrallah sejknek, a szervezet vezetőjének a megölését követően, szeptember végén.

Aviháj Edri, az izraeli hadsereg arab nyelvű szóvivője arra figyelmeztette szerda hajnalban a libanoni civileket, hogy még ne térjenek vissza a dél-libanoni falvakba.

„Ne menjen az IDF evakuálta falvak vagy a környéken tartózkodó IDF-erők felé. Az ön és családja biztonsága érdekében kerülje el ezt a területet” - közölte arab nyelven. „Az IDF tájékoztatja önöket az otthonukba való visszatérés biztonságos időpontjáról

– tette hozzá.

A harcok elmúlt közel tizennégy hónapjában több mint háromezerötszáz libanoni vesztette életét, és több mint tizenötezren megsebesültek. Mintegy százötven izraelit öltek meg a Libanonból indított rakéták és drónok, vagy haltak meg szárazföldi műveletek közben, és több százan megsebesültek.

Joe Biden bátornak nevezte a tűzszüneti megállapodást

Izrael és a libanoni Hezbollah síita milícia között helyi idő szerint szerdán reggel négy órakor lép hatályba tűzszünet, miután mindkét fél elfogadta az Egyesült Államok és Franciaország közvetítésével létrejött megállapodást – közölte kedden Joe Biden amerikai elnök a Fehér Ház rózsakertjében.

Biden bátornak nevezte a tűzszüneti megállapodást, amely több mint egy évnyi harcnak hivatott véget vetni Izrael és a Hezbollah között. Egyben úgy fogalmazott, hogy mindez új kezdetet jelent Libanon számára.

Az amerikai elnök közölte, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök tájékoztatta arról, hogy az izraeli biztonsági kabinet jóváhagyta a megállapodást.

Jó hírnek nevezve a fejleményeket Biden hangsúlyozta, hogy a 60 napra szóló tűzszüneti megállapodás, amennyiben sikerül teljes körűen végrehajtani, „az ellenségeskedések tartós beszüntetését hivatott szolgálni”.

"Soha többé nem fogják engedni annak, ami megmaradt a Hezbollahból és más terrorszervezetekből, hogy veszélyeztessék Izrael biztonságát" - hangsúlyozta Biden.

Kijelentette egyben, hogy amennyiben a Hezbollah megsértené a tűzszünetet és fenyegetést jelentene Izrael számára, úgy a zsidó államnak a nemzetközi joggal összhangban joga van az önvédelemhez.

BIDEN, Joe
Joe Biden amerikai elnök az Izrael és a libanoni Hezbollah síita milícia közötti tűzszüneti megállapodásról beszél a washingtoni Fehér Ház rózsakertjében 2024. november 26-án 
Fotó: Jim Lo Scalzo / Forrás:  MTI/EPA

Izrael a 60 napos időszakban fokozatosan kivonja csapatait Libanonból, a határ menti területeken az ellenőrzést a libanoni hadsereg veszi át biztosítva, hogy a Hezbollah ne tudja újraépíteni ottani infrastruktúráját - húzta alá Biden.

A civilek mindkét oldalon hamarosan biztonságosan visszatérhetnek a településeikre

– mondta az amerikai elnök.

Biden fegyvernyugvást sürgetett a Gázai övezetben is. 

Ahogy a libanoni nép, úgy a Gázai övezetben élők is jólétet és biztonságos jövőt érdemelnek. Nekik is kijár a harcok vége

– fűzte hozzá.

Nadzsib Mikáti hivatalának kedd esti közleménye szerint az ügyvezető libanoni miniszterelnök az amerikai elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében üdvözölte a megállapodást.

Abdalláh Buhabib ügyvivő libanoni külügyminiszter korábban arról beszélt, hogy a libanoni hadsereg kész legalább ötezer katonáját az ország déli végeibe vezényelni az izraeli csapatkivonások nyomán.

A keddi eseményekről itt olvashat:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában