Beszéd

2024.11.07. 08:56

Elismerte választási vereségét Kamala Harris

A demokrata elnökjelölt az eredmény elismerésére kérte támogatóit. Joe Biden amerikai elnök telefonon gratulált Donald Trumpnak az ismételt megválasztásához, és meghívta a Fehér Házba.

Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke, a demokrata párti elnökjelölt 2024. november 6-án a washingtoni Howard Egyetemen mondott beszédet, amelyben elismerte vereségét

Forrás: AFP

Fotó: Saul Loeb

Szánthó Miklós: Trump győzelme a józan ész és a normalitás diadala

Az Alapjogokért Központ főigazgatója Donald Trump győzelme kapcsán adott interjút az Origonak, amelyben elmondta, Donald Trump nem pusztán Kamala Harrist győzte le az elnökválasztáson: fölényes sikere valójában a józan ész és a normalitás diadala a liberális agresszió és a woke-őrület felett.

Beszélt arról is, mennyire lesz együttműködő a még hivatalban lévő demokrata kormányzat Trump formális beiktatásáig, január 20-ig. A főigazgató úgy látja, Trumpot csak az idén megpróbálták anyagilag ellehetetleníteni, leszedetni a nevét a szavazólapokról, a demokratákkal való szimpátiájukat nyíltan vállaló ügyészek eljárásokat indítottak ellene, majd jöttek a merényletkísérletek.

Mindezt a sajtó-, üzleti és állami elit aktív kommunikációs támogatásával

- tette hozzá.

A főigazgató véleménye szerint

Trump nem hogy szálka, de gerenda a demokrata és korábbi republikánus elit hosszú évtizedes összefonódásából létrejött kvázi egypártrendszer szemében;

hogy nem pózőrködés, amit csinál, hanem hatalomra kerülés esetén valódi szándék részéről az, hogy leváltja ezt az elitet és az azáltal uralt amerikai mélyállamot.

A teljes cikket ITT olvashatja el. 

Elismerte választási vereségét Kamala Harris demokrata elnökjelölt, és az eredmény elfogadására kérte támogatóit egy washingtoni egyetemen tartott beszédében szerdán

Az alelnök a fővárosban működő, hagyományosan afroamerikai diákokat oktató Howard Egyetemen azt követően jelent meg a nyilvánosság előtt, hogy telefonon is beszélt ismét elnökké választott republikánus ellenfelével, Donald Trumppal.

Kamala Harris kedden este az intézmény területén tartotta választási eredményváró rendezvényét, amelyen - az eredmények ismeretében – nem vett részt.

A vereséget követő napon tartott beszédében hangsúlyozta, hogy az eredményt elfogadja, és január 6-án hitelesíteni fogja azt, ugyanakkor hozzátette, hogy lojalitással elsődlegesen az amerikai alkotmány felé tartozik.

„Miközben elismerem a választás eredményét, nem hagyok fel azzal a harccal, ami ezt a kampányt táplálta: a harccal a szabadságért, lehetőségekért, méltányosságért és minden ember méltóságáért” – fogalmazott a Donald Trumppal szemben vereséget szenvedett demokrata politikus.

Kamala Harris megerősítette, hogy változatlanul képviselni fogja a fegyvertartásra és terhességmegszakításra vonatkozó politikai álláspontját, és kijelentette: „Nem annak van itt az ideje, hogy feltegyük a kezünket, hanem hogy feltűrjük az ingujjunkat.”

Kamala Harris választási vereséget elismerő beszédét Joe Biden a Fehér Házból hallgatta – közölte az elnöki hivatal.

Az alelnök beszédét követően demokrata törvényhozók közleményben ígértek békés hatalomátadást.

A Tammy Duckworth szenátor és politikustársai által jegyzett dokumentum azt hangoztatja, hogy a választás eredménye miatt érzett mélységes csalódottság ellenére ő és demokrata kollégái mindent megtesznek a hatalom békés átadása érdekében, és teljesítik az erre vonatkozó alkotmányos kötelezettséget.

Joe Biden telefonon gratulált Donald Trumpnak

Joe Biden amerikai elnök telefonon gratulált hivatali elődjének és egyben leendő utódjának, Donald Trumpnak ismételt megválasztásához szerdán, és meghívta hivatalába a hatalomátadás részleteit megvitatni.

A Fehér Ház közlése szerint a találkozó időpontját a közeli jövőben egyeztetik.

A közleményben az is olvasható, hogy Joe Biden beszélt alelnökével, akinek gratulált elnökválasztási kampányához.

Az elnök csütörtökön intéz beszédet az amerikai nemzethez a választási eredménnyel kapcsolatban.

Donald Trump közleményben tudatta, hogy a találkozóra közte és Joe Biden között hamarosan sor kerül, és kifejezte háláját a telefonhívásért.

Szerdán a Fehér Ház felvette a kapcsolatot Donald Trump hatalmi átmenetért felelős testületével, és kifejezte szándékát arra, hogy mielőbb aláírják a megállapodást, ami lehetővé teszi a januárban hivatalba lépő leendő adminisztráció tagjainak, hogy belépést kapjanak a szövetségi intézményekbe, és hozzáférjenek fontos dokumentumokhoz.

Republikánus és demokrata politikai ellenfelei is gratuláltak Donald Trumpnak

Barack Obama és felesége, Michelle Obama közleményében úgy fogalmazott, hogy nyilvánvalóan nem az az eredmény született, amit reméltek, de „demokráciában élni arról szól, hogy elismerjük: saját álláspontunk nem mindig győzedelmeskedik”. A demokrata politikus, aki 2009 és 2017 között töltötte be az amerikai elnöki tisztséget, valamint az egykori first lady elismerését fejezte ki Kamala Harris elnökjelölt és Tim Walz alelnökjelölt választási kampányáért is.

Nikki Haley korábbi republikánus elnökjelölt-aspiránsként a „demokrácia nagy pillanatának” nevezte a volt elnök ismételt megválasztását.

Az Egyesült Államok volt ENSZ-nagykövete, akit Donald Trump nevezett ki a pozícióra, úgy fogalmazott, hogy a republikánus jelölt győzelme szembement minden nehezítő tényezővel. „Átélt két merényletkísérletet. Kétszer indítottak ellen hivatali eltávolításról szóló eljárást, valamint több bűnvádat emeltek ellene, és Amerika mégis megválasztotta, mert a nap végén tisztában volt azzal, hogy mit kaphat Donald Trumptól” – fogalmazott Nikki Haley, aki márciusban utolsóként lépett vissza az előválasztási küzdelemtől.

Az előválasztási verseny során Donald Trump és Nikki Haley között több éles, esetenként személyeskedő üzenetváltás történt, ugyanakkor Dél-Karolina állam volt kormányzója nyáron bejelentette, hogy támogatja korábbi ellenfelét, igaz, a választási kampányában nem vett részt.

Liz Cheney korábbi republikánus kongresszusi képviselő, a Republikánus Párt Trump-ellenes szárnyának vezető tagja közleményben ismerte el Donald Trump győzelmét szerdán, és minden amerikait erre szólított fel.

Liz Cheney a demokrata párt jelöltjét, Kamala Harris alelnököt támogatta, akinek több kampányeseményén is szerepet vállalt.

Szintén gratulált szerdán Donald Trumpnak elnökké választása alkalmával Mark Cuban milliárdos befektető, a Demokrata Párt elkötelezett támogatója, aki a választás előtti héten a republikánus jelöltet körbevevő nőkről úgy nyilatkozott, hogy „nincs közöttük erős és intelligens”. A megjegyzés komoly bírálatokat váltott ki konzervatív személyiségek részéről, amiért Mark Cuban utólag bocsánatot kért.

A kínai elnök is gratulált Donald Trump győzelméhez

Hszi Csin-ping kínai elnök csütörtökön telefonon gratulált Donald Trumpnak, hogy megnyerte az amerikai elnökválasztást, és sürgette a két országot, hogy találjanak helyes utat az új korszakban, ahol mindkét ország és a világ javát is szolgálják majd – jelentette a kínai állami média.

„A történelem azt tanítja, hogy Kína és az Egyesült Államok az együttműködésből nyer, a konfrontációból pedig veszít” – mondta Hszi, hozzátéve, hogy a stabil, szilárd és fenntartható kínai–amerikai kapcsolat a két ország közös érdekeit szolgálja, és megfelel a nemzetközi közösség törekvésének.

Továbbá reményét fejezte ki, hogy a két fél fenntartja a kölcsönös tisztelet, a békés egymás mellett élés és a mindenki számára előnyös együttműködés elvét, erősíti a párbeszédet és a kommunikációt, megfelelően kezeli a különbségeket és kiterjeszti a kölcsönösen előnyös együttműködést.

Csütörtökön Han Cseng kínai alelnök szintén gratulált J. D. Vance alelnökjelöltnek a győzelemhez.

„Tiszteletben tartjuk az amerikai nép választását, és gratulálunk Trump úrnak az elnökké választásához” – közölte a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán késő este közleményben.

A japán kormányfő a lehető leghamarabb szeretne találkozni Donald Trumppal

Reményét fejezte ki csütörtökön Isiba Sigeru japán kormányfő, hogy még novemberben találkozhat az Egyesült Államokban Donald Trumppal, az amerikai elnökválasztás győztesével.

Isiba újságíróknak elmondta, hogy reggel telefonon beszélt Trumppal, akivel megegyezett arról, hogy a lehető leghamarabb személyesen is találkoznak.

Több bennfentes forrás úgy nyilatkozott a Reuters hírügynökségnek, hogy Japán közvetlenül a G20-csoport november 18-19-én Brazíliában tartandó csúcstalálkozója után ütné nyélbe Isiba és Trump találkozóját az Egyesült Államokban.

Isiba Sigeru ezzel Abe Sindzo korábbi miniszterelnök nyomdokába szeretne lépni. Abe volt az első külföldi vezető, aki találkozott Donald Trumppal a 2016-os elnökválasztási győzelme után. Ezt követően szoros személyes kapcsolat is kialakult a két politikus között: egyebek mellett hosszú órákig golfoztak együtt, és a közös program hozzájárult számos vitás kérdés elsimításához is.

A keddi amerikai elnökválasztás előtt japán tisztségviselők igyekeztek felmelegíteni a kapcsolatokat a Trumphoz közel álló szűkebb körrel, attól tartva, hogy a republikánus jelölt - elnökké választása esetén - esetleg ismét protekcionista kereskedelmi intézkedések bevezetésével sújthatja Japánt, illetve újra követelheti, hogy a kelet-ázsiai ország vállaljon nagyobb részt az amerikai katonák ottani állomásoztatásának költségeiből.

Donald Trump korábban azt mondta: a Japán és az Egyesült Államok között évtizedek óta érvényben levő kétoldalú biztonsági megállapodás igazságtalan, mert annak értelmében Washington köteles megvédeni Japánt, viszont Tokióval szemben nincsenek hasonló elvárások.

Volodimir Zelenszkij : nagyszerű telefonbeszélgetést folytattam Trumppal

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte, hogy telefonbeszélgetést folytatott Donald Trumppal, és gratulált neki az amerikai elnökválasztás megnyeréséhez.

„Nagyszerű beszélgetést folytattam Donald Trump elnökkel, és gratuláltam neki történelmi, meggyőző fölényű győzelméhez” – idézte az ukrán elnököt az X-alkalmazásban közzétett bejegyzésére hivatkozva az Unian hírügynökség.

Ezt az eredményt lenyűgöző választási kampánya tette lehetővé – fogalmazott Zelenszkij. Kihangsúlyozta: „megállapodtunk abban, hogy szoros párbeszédet folytatunk, és fejlesztjük együttműködésünket. Az Egyesült Államok erős és rendíthetetlen vezető szerepe létfontosságú a világ és az igazságos béke szempontjából”.

Irán abban bízik, hogy Donald Trump felülvizsgálja a múltbeli „téves megközelítéseket”

Irán reméli, hogy Donald Trump győzelme az elnökválasztáson lehetővé teszi Washington számára, hogy „felülvizsgálja a múlt téves megközelítéseit” – közölte az iráni külügyi szóvivő csütörtökön.

"Nagyon keserű tapasztalataink vannak a különböző amerikai kormányok politikájával és megközelítéseivel kapcsolatban" - idézte az IRNA hivatalos hírügynökség idézte Eszmáil Bagadot.

Irán és az Egyesült Államok azóta szembenáll egymással, hogy az 1979-es iszlám forradalom megdöntötte a Washington által támogatott Pahlavi-dinasztia hatalmát. A két ország 1980-ban megszakította diplomáciai kapcsolatait, miután 1979 őszén támadás érte az Egyesült Államok teheráni nagykövetségét, ahol több mint egy éven át tartottak fogva túszokat a támadók.

Donald Trump elnökként 2018 májusában egyoldalúan kiléptette országát az iráni atomprogramról szóló többoldalú megállapodásból, és visszaállította az Iránt sújtó szankciókat, amire válaszul Irán fokozatosan felhagyott a megállapodásban vállalt kötelezettségei teljesítésével.

Két évvel később az Egyesült Államok dróntámadással végzett Irakban Kászem Szulejmánival, az iráni Forradalmi Gárda tábornokával, és a két ország a közvetlen katonai konfliktus peremére sodródott.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában