Uniós külügyminiszteri tanácsülés

2025.02.24. 06:36

Szijjártó: az EU folytatni akarja a kudarcot vallott háborúpárti politikát (videó)

A magyar kormány nem támogatja, hogy az Európai Unió az emberek újabb eurómilliárdjait fordítsa az ukrajnai háború meghosszabbítására, miközben a béke reménye minden eddiginél erősebb – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben. Szijjártó Péter szerint a háborúpárti európai liberálisok nem érdekeltek az orosz–amerikai tárgyalások sikerében, sőt annak megakadályozására szövetkeznek.

Szijjártó: az EU folytatni akarja a kudarcot vallott háborúpárti politikát (videó)

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben

Forrás: Szijjártó Péter Facebook-oldala

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be az európai uniós külügyi tanács ülését követő sajtótájékoztatóján, hogy a közösség ukrajnai háborúval kapcsolatos politikája az utóbbi években súlyos kudarcot vallott, látszik, hogy a szankciók inkább öngólt jelentettek, a fegyverszállítás pedig csak még több áldozathoz vezetett, a béke nem került közelebb.

A további tragédiák megelőzésének egyetlenegy eszköze van, a béke, minél előbb. Minél később lesz béke, annál több ember hal meg, annál nagyobb lesz a pusztítás és annál nagyobb a veszélye a háborús eszkalációnak

– figyelmeztetett.

„Most minden reményünk az amerikai–orosz tárgyalásokban van, és mi azt szeretnénk, ha az amerikai–orosz tárgyalások sikeresek lennének. Sajnos viszont ma is meggyőződhettem arról, hogy a háborúpárti európai liberálisok nem szeretnék, ha az amerikai–orosz tárgyalások sikeresek lennének” – folytatta.

„A háborúpárti európai liberálisok nem érdekeltek az orosz–amerikai tárgyalások sikerében, sőt annak megakadályozására szövetkeznek (…) Nem is szégyenlősködnek, nyíltan és világosan kimondják, hogy egy olyan nagy pénz- és fegyverszállítási csomagot akarnak összerakni, amely nyomán Ukrajna nemet tud mondani egy valaki által rossznak titulált alkura” – mutatott rá.

„Az európai háborúpárti liberálisok arra szövetkeznek, hogy az európai emberek pénzét a háborúnak a meghosszabbítására költsék, még több fegyverre, még több, Ukrajnának juttatandó pénzre. Húsz- és negyvenmilliárd euró közötti összegek repkednek, mint amit az Európai Uniónak pluszban bele kellene tennie Ukrajnába, és elképesztő mennyiségű fegyverről szólnak itt a tervek” – tette hozzá.

A miniszter leszögezte, hogy a magyar kormány nem támogatja a frissen előterjesztett csomagot, azaz azt, hogy az EU az emberek újabb eurómilliárdjait költse a háború meghosszabbítására, miközben ma a béke reménye minden eddiginél erősebb.

„Ezért mi nem járulunk hozzá semmi ilyen típusú akcióhoz, azokra mind-mind nemmel fogunk szavazni. És nemmel szavazunk minden olyan kezdeményezésre is, amely veszélyezteti a jelenleg zajló amerikai–orosz tárgyalások sikerességét” – hangsúlyozta.

Továbbá egyértelműnek nevezte, hogy Ukrajna nem válhat NATO-taggá, ugyanis nincs meg a szükséges egyhangú támogatottság ezt illetően. „Persze lehet az ukránokat bolondítani, és lehet őket tévedésben tartani, hogy most ennél csúnyább kifejezést ne használjak, de az tisztességtelen Ukrajnával szemben” – fogalmazott.

Szijjártó Péter arra is kitért, hogy március 10-ig döntést kell majd hozni az alapvetően orosz és belorusz személyeket érintő szankciók féléves meghosszabbításáról, és itt a magyar kormány szavazatát erősen befolyásolja majd az, hogy az Európai Bizottság milyen módon tartja be a korábbi ígéreteit.

Emlékeztetett, hogy a brüsszeli testület nemrég négy pontban adott garanciát arra, hogy biztonságban lesz Magyarország energiaellátása Ukrajna vonatkozásában, s ezek közül egyet már meg is szegtek. Azt sérelmezte, hogy noha vállalták, hogy az ukrajnai gáztranzit újraindításáról hazánk bevonásával fognak tárgyalni, végül az első ilyen egyeztetésre előző héten a magyar fél meghívása nélkül került sor.

„Ha ez így folytatódik, akkor ennek rendkívül súlyos hatása lesz a mi szavazatunkra március 10-éig. Már ma megpróbálták áterőltetni a személyek szankciójának továbbgördítését. Ezt világosan elutasítottuk, nincs hova rohanni, március 10-e a jogi határidő, zajlanak az amerikai–orosz egyeztetések, semmi olyat nem szabad tenni, ami azok sikerét veszélyezteti” – jegyezte meg.

Magyarország is társszerzője az amerikai ENSZ-békehatározat tervezetének

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az európai uniós külügyi tanács ülését követő sajtótájékoztatóján azt közölte, hogy a nap folyamán az ENSZ-ben szavazás lesz két békehatározatról, amelyek közül az egyiket az Egyesült Államok kezdeményezte, a dokumentum öt társszerzője pedig Magyarország, Izrael, Georgia, Észak-Macedónia és Argentína.

„Ez az egyik békehatározati javaslat, amely rövid, a békére koncentrál, s ennél fogva kijelöli a reális utat a békekötéshez” – hangsúlyozta.

Elmondta, hogy a napirenden lévő másik javaslatot az európai uniós tagállamok és Ukrajna terjesztette elő, ezt hazánk nem támogatja.

Szijjártó Péter arról számolt be, hogy a kormány a saját maga által társszerzett amerikai javaslatot fogja megszavazni.

„Egész egyszerűen azért, mert az elmúlt három évben az Európai Unió kudarcot vallott, csak hordta az olajat a tűzre, csak folyamatosan tüzelte a konfliktust, miközben az új békepárti amerikai elnök néhány hét alatt olyat tett, amire három éve várunk” – fogalmazott.

„Közvetlen amerikai–orosz konzultációk kezdődtek, és a béke reménye sokkal élénkebben csillog, mint bármikor az elmúlt három esztendőben” – tette hozzá.

A miniszter ezután az EU-s külügyi tanácsülés hangulatának érzékeltetésére rámutatott, hogy épphogy elfogadták az Oroszországgal szembeni legújabb, immár 16. szankciós csomagot, vannak, akik máris a következőről beszélnek, és „mintegy örökzöldként” ismét felvetik az energetikai ágazat megcélzását.

„Volt egy kollégám, aki tízmilliárd eurót meghaladó plusz Ukrajnának juttatandó összegről azt mondta, hogy ’peanuts’. Tehát, hogy semmi, nem is érdekes, mert az simán megy. Európa jelenlegi helyzetében ez egy elég bátor kijelentés” – vélekedett.

Végül kitért arra is, hogy többen felszólaltak az ukrán EU-csatlakozási tárgyalások megkezdése mellett, ő viszont rögtön világossá tette, hogy erről szó sem lehet. „Sőt, ahhoz, hogy az úgynevezett nyitó közös európai álláspontot elfogadjuk a tárgyalások megnyitásaként, ahhoz nekünk előfeltételünk, hogy azt a kisebbségi akciótervet, amelyet az ukránok megígértek, és amelynek célja a mi felfogásunk szerint az, hogy a kárpátaljai magyar közösség összes elvett jogát visszaadják, azt hajtsák végre, s tegyenek le egy világos tervet erre nézvést” – tudatta.

Kiemelte, hogy érkezett egy 48 oldalas előterjesztés ukrán részről, amelyben a krími tatárokat 30-szor, a kárpátaljai magyar közösséget azonban mindössze kettőször említik.

„Innentől kezdve, én azt hiszem, az ukránok szándékát a kárpátaljai magyarság jogainak visszaadására minimum meg lehet kérdőjelezni, tehát így elég fájdalmasnak látszik az európai integrációs folyamat, azt mindenképpen szeretném leszögezni” – mondta.

Illetve aláhúzta, hogy magyar nézőpontból nem úgy kellene feltenni a kérdést, hogy milyen biztonsági garanciákra van szüksége Ukrajnának, hanem úgy, hogy a magyaroknak milyen biztonsági garanciákra van szükségük.

Szijjártó Péter: három év háborúskodás után itt az esély a békére

„Három év háborúskodás után itt az esély a békére – írta a közösségi oldalán a külgazdasági és külügyminiszter. – Mindent el is fogunk követni annak érdekében, hogy Brüsszel és a háborúpárti európaiak ne tudják megakadályozni a békét elhozó amerikai–orosz megállapodást” – közölte hétfő reggeli Facebook-bejegyzésében Szijjártó Péter.

„Mi mindvégig azt az álláspontot képviseltük, hogy csak egy amerikai–orosz megállapodás vezethet el a háború lezárásához. A békepárti amerikai elnök el is hozta a várva várt fordulatot: megkezdődtek az amerikai–orosz tárgyalások a békéről, s az amerikai–orosz kapcsolatok rendezéséről” – írta a közösségi oldalán Szijjártó Péter.

Szijjártó Péter
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ma Brüsszelben részt vesz az  EU-s külügyminiszteri tanácsülésen
Forrás: Szijjártó Péter Facebook-oldala

Legyen világos: nekünk mindkettő alapvető érdekünk. Ezért alapvető érdekünk, hogy ezek a tárgyalások sikerre vezessenek. Ezért is tartjuk aggasztónak a háborúpárti európai liberálisoknak a megállapodás megakadályozására irányuló szervezkedését. S ezért mindent el is fogunk követni annak érdekében, hogy Brüsszel és a háborúpárti európaiak ne tudják megakadályozni a békét elhozó amerikai–orosz megállapodást

– tette hozzá. 

Ma Brüsszelben EU-s külügyminiszteri tanácsülést tartunk, farkasszemet fogunk nézni, lesz nagy nyomás is, de mi nem engedünk. Három éve dacolunk a nyomással, három éve nem hagyjuk, hogy belenyomjanak minket a háborús politikájukba, most már ki fogjuk bírni!

– írta a tárcavezető.

Nem járulunk hozzá, hogy előre rohanjunk a személyek szankciós rezsimjének meghosszabbításával, nem járulunk hozzá újabb euró tízmilliárdok kifizetéséhez fegyverszállításokra, és amikor a biztonsági garanciákról lesz szó, mi nem úgy tesszük fel a kérdést, hogy Ukrajnának milyen biztonsági garanciákra van szüksége, hanem úgy, hogy milyen biztonsági garanciákra van szükségünk nekünk, magyaroknak?! Zúzós egy nap lesz…

– szögezte le. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában