2025.05.12. 09:34
Brüsszel szankcionálná az orosz energiát, miután bevásároltak belőle
Az Európai Bizottság egyre erőteljesebben sürgeti az Oroszország elleni gazdasági szankciók kiterjesztését az energiaiparra. A brüsszeli szankció érinti a Roszatom nukleáris technológiáit és az orosz fűtőanyag importját is, azonban arról nem szólnak, hogy az elmúlt egy-két évben számos tagállam óriási mennyiségben tárazott be orosz nukleáris üzemanyagból.
A brüsszeli szankció kapcsán az EU saját gazdasági kutatóintézete a napokban érdekes megállapításra jutott, amikor leszögezte: az unió kritikus mértékben függ az orosz energiaellátástól, különösen a nukleáris szektorban, ezért az orosz importról való azonnali leválás súlyosan veszélyeztetné az EU és a tagállamok energiabiztonságát, emiatt jelenleg észszerűtlen lépés lenne. Ezzel párhuzamosan az Európai Néppárt is – amely sorai közt tudja Magyar Péterék Tisza Pártját is – a május eleji kongresszusán elfogadott határozatában az orosz atomenergia-ipar korlátozását sürgette – írja cikkében a Magyar Nemzet.

Fotó: Laurent Dubrule
A legújabb brüsszeli szankció ellehetetlenít számos országot
Azonban még az EU saját gazdaságpolitikai kutatóintézete, a Bruegel Intézet is elismeri: az orosz nukleáris forrásoktól való hirtelen elszakadás nem lehetséges. Az ukrán Dixi Grouppal közösen készített jelentésük ugyan szorgalmazza az importtilalmat, de egyúttal rávilágít arra is, hogy a tagállamoknak nyomós okuk van a jelenlegi gyakorlatra.
A jelentés hangsúlyozza, hogy egyes uniós országok, köztük Magyarország és Franciaország Roszatommal való együttműködése nem csupán politikai megfontolásokból ered. Az unió kritikus mértékben függ az orosz energiaellátástól, különösen a nukleáris szektorban. Ezért az orosz importról való azonnali leválás súlyosan veszélyeztetné az EU és a tagállamok energiabiztonságát, ami a jelenlegi helyzetben észszerűtlen lépés lenne.
A tagállamok megijedtek, betáraztak
A kiszolgáltatottság mértékét jól illusztrálja, hogy az uniós villamosenergia-termelés negyedét biztosító atomerőművekhez szükséges uránt az EU 2024-ben több mint hétszázmillió euró értékben Oroszországból szerezte be. Egy évvel korábban a nukleáris végtermékekhez használt természetes urán 23 százaléka érkezett közvetlenül Oroszországból.
A cikk a további részletekkel IDE kattintva olvasható!