Parlament

2025.05.20. 09:09

Döntött az Országgyűlés: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból

Rendhagyó módon, ma reggel 7 órakor kezdte munkáját a parlament, amely számos törvényjavaslatról dönt. Az Országgyűlés keddi ülésén a képviselők megszavazták a Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból történő kilépéséről szóló előterjesztést. Szijjártó Péter közölte: a döntésről a kormány hamarosan értesíti az ENSZ főtitkárát. Az ülésen titkos szavazással döntöttek az Alkotmánybíróság új tagjairól is.

Döntött az Országgyűlés: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból

Képviselők az Országgyűlés plenáris ülésén az Alkotmánybíróság új tagjairól tartott titkos szavazás előtt 2025. május 20-án

Forrás: MTI

Fotó: Szigetváry Zsolt

Az Országgyűlés megszavazta, hogy 

hazánk kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból

– tudósított a Magyar Nemzet. 

Orbán Viktor áprilisban Benjamin Netanjahuval egyeztetett, a magyar miniszterelnök a megbeszélés után pedig a sajtónak azt mondta, Magyarország azért lép ki a Nemzetközi Büntetőbíróságból, mert éppen a Netanjahu elleni elfogatóparancs az, ami bizonyította, hogy nem egy független bíróság, hanem inkább politikai alapon működik – idézte fel az előzményeket a cikk. 

Az Országgyűlés mai ülésén a képviselők döntöttek a paksi bővítés finanszírozásával kapcsolatos megállapodás módosításáról szóló törvényjavaslatról, valamint megszavazták egyes családügyi és családtámogatási vonatkozású törvények módosítását is. 

A lap arról is hírt adott, hogy ma

parlamenti nagyüzem várható, az Országgyűlés alkotmánybírókat választhat, veszélyhelyzeti rendeleteket emelhet törvényi szintre, valamint terítéken lesznek a  helyi önazonosság védelméről és a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatok is.

Szijjártó Péter: az Országgyűlés megszavazta Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból 

„A kormány hamarosan értesíti is a döntésről az ENSZ főtitkárát” – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.

A minisztérium közleménye szerint 

a tárcavezető arról számolt be, hogy az elmúlt hetekben a nemzetközi politikai térben jelentős vitákat váltott ki az ICC működése, miután a bírói testület olyan „nonszensz dolgokat csinált”, mint hogy halott Hamász-vezetők ellen adtak ki körözést, ezzel próbálva kiegyensúlyozni azt a „politikailag vállalhatatlan” döntésüket, amelynek keretében Izrael miniszterelnökét is felvették erre a listára.

Nyilvánvalóan ezzel ez nemcsak egy komolytalan, hanem egy politikailag motivált bírósági szervezetté is vált, és számunkra az elfogadhatatlan, ha egy bíróság munkáját a politika motiválja

– hangsúlyozta.

Ezért nyilvánvaló, hogy Magyarországnak nincs keresnivalója ebben a szervezetben. Mi nem adjuk a nevünket ilyen komolytalan és politikailag motivált bírósági működéshez, ezért is terjesztettük be az Országgyűlés elé azt, hogy Magyarország lépjen ki az ICC-ből

– folytatta.

Most, hogy az Országgyűlés ezt megszavazta, a feladatom az, hogy értesítsem az ENSZ főtitkárát erről a lépésről (…) Természetesen a jegyzéket már előkészítettük, és amint a döntése az Országgyűlésnek hatályossá válik, az elnök urak aláírják és kihirdetésre került, azonnal el is küldöm a levelet az ENSZ főtitkárának

– összegzett.

Alkotmánybíró lett Polt Péter és Hende Csaba 

Alkotmánybírónak választotta az Országgyűlés kedden Polt Péter leköszönő legfőbb ügyészt és Hende Csabát, az Országgyűlés eddigi törvényalkotásért felelős alelnökét, közölte az MTI.

Az Országgyűlés – a kormánypártok jelölése és az igazságügyi bizottság javaslata alapján – titkos szavazással döntött.

Polt Péter 2025. június 10-i hatállyal történtő megválasztását 136 igen és 13 nem szavazattal, tartózkodás nélkül hagyták jóvá.

Hende Csaba 2025. június 1-jei hatállyal történő megválasztását 136 igen és 13 nem szavazattal, tartózkodás nélkül támogatták a képviselők.

Az Alkotmánybíróság 15 tagját az Országgyűlés választja meg az összes képviselő kétharmadának szavazatával, 12 évre. A két új alkotmánybíró megválasztásával 14 főre emelkedik a testület létszáma.

HENDE Csaba; KÖVÉR László; POLT Péter; SEMJÉN Zsolt
Polt Péter leköszönő legfőbb ügyész (b) és Hende Csaba, az Országgyűlés eddigi törvényalkotásért felelős alelnöke (j) leteszi esküjét, miután alkotmánybíróknak választották őket az Országgyűlés plenáris ülésén 2025. május 20-án
Fotó: Szigetváry Zsolt

Törvényi szintre emelték a veszélyhelyzeti rendeleteket

A parlament 135 igennel, 51 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra tekintettel kihirdetett veszélyhelyzeti rendeletek törvényi szintre emeléséről szóló törvényjavaslatot – közölte az MTI.

Átmeneti jelleggel, de továbbra is biztosított marad az ukrán állampolgárok jogosultsága a táppénzre, baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra és gyermekgondozási díjra.

 A szabályozás célja továbbá az ukrajnai válsággal összefüggően menekülőnek minősített személyek részére nyújtott egészségügyi ellátási adatok folytonosságának biztosítása is.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában