2022.06.04. 08:10
Több száz ókori egyiptomi sírra bukkantak, egy rejtélyes papirusz is előkerült (fotók)
A 250 koporsó, 150 bronzszobor és egyéb tárgyak az ókori Egyiptom Későkorából, Kr. e. 500 környékéről származnak.
A Kairó melletti Szakkarában dolgozó régészek több száz ókori sírt tártak fel, és egyiptomi istenek bronz szobrait is megtalálták – közölte az egyiptomi idegenforgalmi és régészeti minisztérium.
A 250 koporsó, 150 bronzszobor és egyéb tárgyak az ókori Egyiptom Későkorából, Kr. e. 500 környékéről származnak a közlemény szerint.
Az ásatáson találtak még egy szisztrum nevű hangszert és bronzedénygyűjtemény is, amelyet Isis istennő rituáléihoz használtak.
A festett fakoporsók épségben maradtak fent, múmiák, amulettek és fadobozok voltak bennük.
Az egyik koporsóban egy papiruszt találtak hieroglifákkal. A kutatók szerint talán a Halottak Könyvének részleteit tartalmazhatja. Tanulmányozás céljából a kairói Egyiptomi Múzeum laboratóriumába küldték
– mondta Musztafa Vazíri, a Legfelsőbb Régészeti Tanács főtitkára.
A feltárás leletei közé tartozik még egy kozmetikai készlet ősi szemfestéktartályokkal, valamint karkötő és fülbevalók is.
A koporsókat a gízai nagy piramisok közelében várhatóan még az idén megnyíló Nagy Egyiptomi Múzeumban állítják majd ki.
A gízai piramisoktól délre fekvő Szakkarában az elmúlt években folyamatosan zajlottak régészeti feltárások.
Borítókép: Bemutatják a sajtó képviselőinek a Mosztafa Vazíri, az egyiptomi Régészeti Tanács főtitkárának vezetésével a közelmúltban feltárt színes fakoporsókat a Dzsószer fáraó piramisánál felállított rögtönzött kiállítóhelyen Fotó: MTI/AP/Amr Nabil