Csoda a Tiszán

2023.06.16. 06:55

Néhány napon belül kezdődik a kérészrajzás – keményen megbüntetik, aki bántja a kis állatokat

Már nem kell sokat várni, és kivirágzik a Tisza. A vízirendészeti rendőrkapitányság a korábbi évekhez hasonlóan idén is kiemelt figyelmet fordít a kérészek védelmére.

Mészáros Géza

Hamarosan ismét gyönyörködhetünk a kérészek csodálatos táncában

Fotó: Mészáros János

Hazánk egyik védett rovar faja a tiszavirág (Palingenia longicauda). Páratlan jelenség a tiszavirág, ez a nagyméretű kérészfaj életének utolsó és legfontosabb napja a tiszavirágzás. Azért kel ki három év lárvaállapot után, hogy szaporodjon, és utána szinte azonnal elpusztuljon. A kis élőlények igen érzékenyek a vizek tisztaságára. A kérész Európa édesvizeiből sajnálatosan szinte teljesen eltűnt már. Ezért is fontos, hogy megtegyünk mindent azért, hogy térségünkben továbbra is fennmaradjon ez a ritka kérészfaj. A tiszavirágzás jelensége nem más, mint e 8-12 centiméter hosszú rovar tömeges rajzása.

A kérészek általában június közepe táján indulnak rövid útjukra. A védett egyedek állományára fokozott veszélyt jelent a horgászat céljából történő jogellenes elpusztítás, az állat gyűjtése, tekintettel arra, hogy e faj napjainkra csak a Tiszán, illetve egy-két mellékfolyóján, mint a Körös és a Bodrog-folyón található meg. A jogszabály a tiszavirág természetvédelmi értékét tízezer forintban állapította meg egyedenként.

A természet védelméről szóló törvény alapján tilos a védett állatfajok egyedének elpusztítása, illetve az élő és az elhullott egyedek gyűjtése is. Szabálysértést követ el és százötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható az, aki védett élő szervezet egyedét jogellenesen elpusztítja. Amennyiben az elkövető a rovarok telepét károsítja meg, ebben az esetben természetkárosítás bűncselekményt is elkövetheti, ugyanúgy akkor is, ha jelentős mennyiségű egyedet gyűjt.

Szintén büntetőjogi kategória az is, ha a rajzásba az elkövető kisgéphajóval szándékosan belehajt, és megzavarja, elpusztítja a kérészeket. A védett állatfaj egyedeinek gyűjtéséhez, befogásához, elejtéséhez, birtokban tartásához a felügyelőség engedélye szükséges.

Mindezek megelőzése céljából a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság állománya az illetékességi területén folyamatos adatgyűjtést végez arra vonatkozóan, hogy mikor várható a kérészek tömeges rajzása. Ezen időszakban fokozott ellenőrzést végeznek a kapitányság illetékességi területén a természetvédelmi őrökkel, a polgárőrség vízi tagozatával és a halászati őrökkel együtt.

A „Tisza virágzása” gyönyörű látványt nyújt. Vigyázzunk rá! Mindenki érdeke, hogy ez a Magyarországon is ritka állatfaj megmaradjon a következő generációnak is – adott ki közleményt a JászNagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában