MAI ÉVFORDULÓK
Május 6. ezen a napon
MAI ÉVFORDULÓK Május 6. ezen a napon
Megszületett George Clooney amerikai színész, rendező, producer (Batman és Robin, Vészhelyzet). (63 éve)

Teljes nevén: George Timothy Clooney Az ENSZ békenagykövete. Ismertebb filmjei: Solaris, Viharzóna; Sivatagi cápák; South Park - szinkron; Mint a kámfor; Batman és Robin; Peacemaker; Alkonyattól pirkadatig; Ocean?s Eleven, Twelve, Thirteen, Vészhelyzet - TV sorozat, Kecskebűvölők.

63 éve
1961
Megszületett Orson Welles amerikai filmrendező és színész (Világok harca). (109 éve)

Kenoshában, Wisconsin államban született. Jómódú családból származott, szüleit korán elvesztette, így gyámság alatt nőtt fel. A woodstocki magániskola elvégzése után járt Írországban, Marokkóban és Spanyolországban. 1934-ben vándorszínészként Tybolt szerepében tűnt fel a Broadwayn. 1937-ben megalapította a Mercury Theatert, ahol a "Világok harca" című elhíresült rádiójátékát is bemutatták. A botrányt kavaró hangjáték hatására amerikaiak százai sereglettek az utcára, mert komolyan vették a marslakók Föld elleni invázióját. 1941-ben készítette az "Aranypolgár" című klasszikus filmjét, amely a teljes anyagi bukás mellett kivívta a szakma elismerését, a világ egyik legjobb filmjeként tartják számon. "Az óra körbejár", "A sanghaji asszony" és a "Macbeth" is anyagi csődöt jelentett szerzőjüknek, de végül tankönyvi anyaggá váltak. Welles háromszor nősült, 1943-ban Rita Hayworth-t, a híres dívát vette feleségül, akivel házassága 1948-ig tartott. 1958-ban Európába költözött, ahol megrendezte a "Gonosz érintése" című filmet, amely szintén megbukott financiálisan, de a filmszakma egyik leghíresebb film noir-ja lett. Anyagi helyzetére való tekintettel sokszor másod- vagy harmadrangú szerepeket vállalt, néhány kiemelkedő alakítása: a "Harmadik ember", a "Tizedik nap", "Rogopag", "Moby Dick" és "Compulsion", amelyért megkapta Cannes-ban a legjobb színésznek járó díjat. Életmű díjakkal jutalmazták filmtörténeti jelentőségét: 1966-ban Cannes-ban, 1970-ben Velencében, 1971-ben pedig az amerikai filmakadémia is elismerte.

109 éve
1915
Megszületett Sigmund Freud osztrák pszichológus, filozófus, a pszichoanalízis atyja. (168 éve)

Születési helye Freiberg (ma Pøíbor), akkor Osztrák Birodalom, ma Csehország. A pszichoanalitikus iskola alapelmélete, hogy az elfojtás révén tudattalanná váló emlékek és motivációk nagy hatással vannak a személy viselkedésére. Bizonyos tudattalan gondolatok és emlékek, különösen a szexuális és agresszív jellegűek problémát jelentenek. Ezek felszínre hozására irányuló módszerét nevezte el pszichoanalízisnek, amiben alapvető jelentőséget tulajdonított az álomfejtésnek, ezt nevezte a tudattalanhoz vezető "via regia"-nak, királyi útnak.

168 éve
1856
Megszületett Robert Edwin Peary amerikai felfedező, az első, aki elérte a földrajzi Északi-sarkot. (168 éve)

A 20. század folyamán kijelentését széles körben hitelesnek tekintették, jóllehet azt a maga idejében is kritizálták, és napjainkban kétségbe vonják. Albert Cook amerikai felfedező is azt állította, hogy járt a sarkon, de róla bebizonyosodott, hogy hazudott, így Peary-t tekinthetjük az elsőnek.Matthew A. Henson afro-amerikai származású segítő volt a kísérője.

168 éve
1856
Nagy-Britanniában kiadták a világ első bélyegeit. (184 éve)

Viktória királynő portréját ábrázoló fekete egypennys és kétpennys. Eddig a postaköltségeket a levél átvevője fizette, az értékbélyeg felragasztásával ezentúl a feladó rótta le a portót. Frederick Heath állította elő a bélyegeket mélynyomású metszetben. Benjamin Cheverton javasolta, hogy Viktória királynő képével lássák el a bélyegeket, mivel egy portré meghamisítását könnyebb felismerni. A bélyegek bevezetésének javaslata pedig Sir Rowland Hilltől, a későbbi postamestertől származott. A következő években több ország is kibocsátott bélyegeket: Bajorország, Poroszország, Szászország, Svájc több kantonja, Belgium, Franciaország, az Amerikai Egyesült Államok, Brazília és Mauritius. Az 1653-ban Párizsban használt levélhez rögzített papírszalagot - "Billet de post payé" -, tartják a bélyeg előfutárának.

184 éve
1840