Hajléktalanokat vittek bűnbe

2023.10.30. 17:34

Közel száz vádlottja van az éppen zajló pernek Szolnokon

A bűnözők jómódú turistáknak öltöztették a hajléktalanokat, autót kölcsönöztettek velük külföldön, majd eladták a kocsikat. Majdnem százan buktak le, az ő ügyüket tárgyalják most.

Mészáros Géza

A hétfői elsőfokú ítélethirdetéskor csak az ügyvédek hallgatták Gy. Molnár Sándor bíró (szemben) döntéseit, illetve a kilencvenhatból csak egyetlen vádlott

Fotó: Mészáros Géza

Egy 2013-ban megkezdett nyomozás után tíz évvel elsőfokú ítélet született a Karcagi Járásbíróság illetékességében, de a Szolnoki Törvényszék épületében. Az érintettek népes létszáma miatt a vármegyeszékhely legnagyobb tárgyalóterme volt csak alkalmas a közel száz vádlottat felsorakoztató büntetőügyben tartott határozathozatalra, amely így is két napig, kedd délutánig tart.

Elsősorban az idő múlása, de egyéb enyhítő körülmények miatt is az ügyészi indítványnál enyhébb, részben nem jogerős bírói döntések születtek a tíz éve kirobbant, közel száz vádlottas, gépkocsik adás-vételével elkövetett büntetőperben hozott ítéletek első napi, rendelkező részében.

A vádlottakat az enyhébb minősítésű társtettesként elkövetett csalás és egyéb bűncselekmények miatt ítélték el, mivel a bíró nem állapította meg az ügyészi indítványban szereplő, komolyabb büntetési tétellel bíró, bűnszervezetben történt elkövetési módot.

A bűncselekmény-sorozat közel tíz évvel ezelőtti, még a Karcagi Járási Ügyészség hét éve, 2016. március 29-én emelt vádat 96 (!) vádlottal szemben. 

Ennek előzménye egyetlen, a Nagykunságban történt, prémiumkategóriás, külföldről kölcsönzött gépkocsi ellopásáról szóló bejelentéssel kezdődött, 2013-ban. Az eljáró karcagi nyomozók azonban rövid időn belül megállapították, hogy a bejelentés valótlan. Ráadásul ez időben különböző rendőri szervekhez is hasonló „autólopási” bejelentések érkeztek, külföldről.

Más országok nyomozó hatóságai magyar kollégáikat kérték segítségül, mert autókölcsönzőikből több, prémium-kategóriás jármű ellopásáról tettek feljelentést 2013-ban. A vármegyénket is érintő ügy miatt a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság 2014 első felében egy nyomozócsoportot állított fel a bűncselekmény felderítése érdekében. A nyomozók az egyes feljelentések között hasonlóságokat, összefüggéseket találtak, illetve azt, hogy a kocsik eltűnése mögött szervezetten működő bűnözői kör állhat.

A nyomozók megállapították, hogy a banda tagjai 2012 áprilisától 2014 júliusáig számos európai országban – elsősorban Ausztriában, Németországban, Svájcban, Olaszországban, Svédországban, Csehországban és Szlovéniában – gépkocsikölcsönzéssel foglalkozó gazdasági társaságoktól jelentős értékű gépkocsikat kölcsönöztek ki. 

Az autókat szervezetten Magyarországra szállították és itthon értékesítették, egy kisebb részét pedig alkatrészenként adtak el.

Már akkor az volt a gyanú, hogy a bűncselekmények elkövetését szervező körök, úgynevezett strómanok bevonásával valósították meg a gépjárművek kölcsönzését. Számos esetben némi anyagi ellenszolgáltatás fejében, hajléktalanokat bírtak rá a kölcsönzésre, akiket feladatuk elvégzésének idejére jól szituált turistákká alakítottak át. A strómanoknak külföldön történő fizetésre alkalmas bankkártyákat kellett készíttetniük valamely pénzintézetnél, amelyre a szervezők, illetve közreműködőik a bérlés előtt annyi pénzt helyeztek el, mely a kölcsönzést és járulékos költségeket fedezte. Ezt követően a strómannak nem kellett mást tennie, mint a szerződést aláírni. A vádlottak az autókat Magyarországra hozták, később azt állították, hogy ellopták tőlük, melyekről bejelentéseket tettek különböző rendőri szerveknél. A vádlottak a gépjárműveket, azok egyedi azonosító jeleit manipulálva hozták forgalomba az ország területén, de többségüket Romániában és Ukrajnában értékesítették.

A csalással okozott csaknem egymilliárd forintos kárból, 42 kocsi lefoglalásával, mintegy 300 millió forint megtérült. A vádlottak túlnyomórészt magyarok, de vannak köztük román állampolgárok, illetve több nő is.

Még közel hét évvel ezelőtt, 2016. június 21-én reggel különleges helyszínen, a tiszafüredi Kovács Pál Művelődési Központ nagytermében tartották e nagyszabású büntetőper első tárgyalásait. Hétfőn megszülettek az elsőfokú ítéletek, melyek indoklási része kedden folytatódik.

A vádlottak nagy része néhány éves felfüggesztett fogház-vagy börtönbüntetést kapott, párszázezer forintos pénzbüntetéssel megfejelve, melyet részletekben is megfizethetnek. Akadt néhány vádlott, főleg többszörösen, különösen visszaesők, akiket fegyházban végrehajtandó szabadságvesztéssel sújtott Gy. Molnár Sándor bíró. Aki a bűnszövetségben elkövetési módot azonban nem állapította meg az évek óta húzódó büntetőügyben.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában