turizmus

2020.11.11. 14:00

Leginkább Poroszló és Tiszafüred forgalma lendült fel

Sokak előtt ismertek már a koronavírus-járvány által okozott gazdasági károk. A Tisza-tó térségében ugyanakkor egy szektor előnyt tudott kovácsolni a megváltozott helyzetből: a belföldi turizmus erősödése a régió felé fordította az ország figyelmét. Utánajártunk, hogy mit éreztek mindebből a térség idegenforgalmi szolgáltatói.

Ujvári László

Az előfoglalások már most is erős nyarat ígérnek. Idén is nagyon sok látnivalóval várja a turistákat a Tisza-tó térsége

Fotó: Ujvári László

Korábbi cikkeinkben is beszámoltunk arról, hogy egyes településeken nőtt az idegenforgalmiadó-bevétel, rekord forgalommal büszkélkedtek a megkérdezett szállásadók és turisztikai szolgáltatók. November elején a Google tartott sajtótájékoztatót, ahol új megközelítésből mutatta be a hazai turizmusban végbement folyamatokat.

Tiszafüred és Poroszló nagyot lépett előre

„Megvizsgáltuk az aktuális turisztikai keresési trendeket, hogy képet adjon arról, hogyan vélekednek a magyarok az utazásról és a turizmusról ezekben a példátlan időkben” – közölte a keresőóriás. Tisztán látszik a vizsgálatból, hogy belföldön előnybe kerültek a vidéki, természetközeli desztinációk. Hatalmasat nőtt az érdeklődés olyan hazai vidéki települések iránt, melyek megfelelnek eme igényeknek.

Két Tisza-tó-parti település, Poroszló és Tiszafüred kiemelkedik ebből a mezőnyből. Előbbi esetében ötvennyolc, utóbbinál huszonkét százalékkal többen érdeklődtek, mint egy éve. A Balaton környéki települések közül Badacsonytomaj emelkedik ki a mezőnyből, de az Egerhez közeli Noszvaj sem panaszkodhat.

Apartmanok, kempingek is jól jártak a változásokkal

A koronavírus-járvány negatív hatása leginkább a fővárosban látványos, a korábban legkeresettebb magyar váro­sok közül itt figyelhető meg a legnagyobb visszaesés, ötvennégy százalék. Az adatok szerint megváltoztak a magyarok utazási szokásai. Ez nemcsak az úti célokon, a szálláshelyek típusain is meglátszik. Bár továbbra is a hotelek szolgáltatásai iránt a legnagyobb az érdeklődés, mintegy tízszázalékos növekedés figyelhető meg a vendégházak, panziók, apartmanok és kempingek esetében.

Érdekes adat, hogy idén március-szep­temberben száznegyvenkét százalékkal nőtt a „szállás Tisza-tó” szóösszetételre irányuló internetes keresések száma, mint a tavalyi év azonos időszakában. A tech-óriás által közölt adatokat, folyamatokat a Tisza-tó körüli szolgáltatók és szálláshely-üzemeltetők is alátámasztják, kivétel nélkül mindenhol növekedésről számolnak be.

Alig érkeztek külföldiek, mégis remek évet zártak

– Idén gyakorlatilag csak belföldi vendégeink voltak, egy-két külföldi családot leszámítva. De így is minden korábbi, tavalyi és tavalyelőtti adatot felülmúlt az idei év. Egyre hosszabb időre foglalnak szállást, főként családok és baráti társaságok – részletezte megkeresésünkre Járdán Éva, a tiszafüredi Szitakötő Panzió tulajdonosa. Elsősorban a strandolási lehetőség, a csónaktúrák és a kerékpározás lehetősége vonzza az embereket a tóhoz.

Mindegyik szállástípus esetében nőtt a kereslet

– Valóban nem volt még ilyen forgalmas évünk, mint a 2020-as – erősítette meg Kupai Kinga, az abádszalóki Füzes Kempinget és Diana Turistaszállót üzemeltető önkormányzati cég vezetője.

– Nem lehet kiemelni egyetlen szállástípust sem, nem várt ugrást tapasztaltunk mindegyik esetében. Ugyanúgy elfogytak a helyek a szállóban, mint a kempingben az apartmanházak, vagy a sátorhelyek esetében – magyarázta.

Úgy tűnik, a belföldi turizmus nem várt erősödése akkora figyelmet irányított a Tisza-tóra, hogy minőségtől és jellegétől függetlenül idén minden szálláshely gazdára talált. Bár a tapasztalatok azt mutatják, hogy elsősorban a minőségi, komfortos szállásokat keresik a turisták, minél forgalmasabb időszakról beszélünk – például július és augusztus – ez annál kevésbé érvényesül.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!