Szolnok

2019.03.10. 15:19

Nincs lehetetlen: még a gyengénlátók is gyönyörűen festenek

A lélek útján, a képzelet szárnyain – ezzel a címmel nyílt kiállítás még február közepén Demény Gabriella paverpol textilszobrász munkáiból a Szandaszőlősi Művelődési Házban.

Joó Zsuzsa

Fehérváry Tünde, az ÉN IS VAGYOK! Egyesület elnöke „első látásra” beleszeretett a paverpolba – nemsokára ki is próbálja azt

Fotó: Beküldött fotó

A tárlat megnyitójára, a képek bemutatására Gabi a sérült embertársainkat is elhívta, hogy bebizonyítsa, a művészet mindenki számára élvezhető. Azóta már a látássérültek is kipróbálták, milyen nem látva is „látni”.

A besenyszögi születésű paverpol alkotót, Demény Gabriellát egyre többfelé ismerik megyeszerte. Gabi számos helyen tart oktatást e képzőművészeti ágról, elsősorban beteg vagy sérült embereknek.

Hiszi ugyanis, hogy az alkotás gyógyít, kisimítja az ember lelkét, feltölti energiával. Egy ideig a művész csak a daganatos betegekre fókuszált, most azonban úgy döntött, a sérült, fogyatékkal élő emberek felé is nyit.

– Arra gondoltam, a vakokat, a gyengénlátókat is elhívom a tárlatom megnyitójára, ott ismertetem meg őket a háromdimenziós képeimmel. Hiszen az ő tapintásuk sokkal kifinomultabb, mint a miénk, ujjaikkal ugyanolyan jól „látnák” a képeimet, mint mások.

– Aztán arra jutottam, miért ne lehetne a hallássérülteket is elhívni? Vagy más fogyatékkal élőket? Mindannyian ugyanolyan, a szépségre, a művészetre nyitott emberek vagyunk.

Gabi örömmel látta, hogy a „célközönség” nyitott volt az invitálásra, számos látás-, hallás- és mozgássérült látogatott el a kiállításra. Ahol végre nem „az alkotásokhoz hozzányúlni tilos” tábla fogadta a látogatókat, hanem ellenkezőleg: „a képeket kötelező végigtapogatni”.

– Ezt a legtöbben meg is tették! Fantasztikus volt látni, hogyan értelmeznek egy-egy 3D-s képet a látássérültek, hogyan rakják össze az ujjaikkal „látott” mozaikokat egy nagy egésszé – ecseteli Demény Gabriella.

Fehérváry Tünde, az ÉN IS VAGYOK! Egyesület elnöke „első látásra” beleszeretett a paverpolba – nemsokára ki is próbálja azt
Fotó: Beküldött fotó

Az ismerkedés a paver­pollal olyannyira jól sikerült, hogy a megnyitó után a gyengénlátók arra kérték az oktatót, tanítsa meg őket is erre a technikára.

– Az egyik legtehetségesebb tanítványom egy szinte teljesen vak lány, aki árnyékokat is alig lát. Gyönyörű alkotásokat készít gyűrődésekkel, festésekkel, anti­kolással. Ha valaki azt hiszi, a gyengénlátóknak nincsen szépérzékük, nagyon téved!

A hölgy egyébként abban bízik, hogy látása javulni fog, és ha lassan is, de újra gyönyörködhet majd a színekben. Ki tudja, lehet, hogy a paverpol nemcsak a lélekre hat, hanem a szemünk gyógyulására is? Szeretném ezt hinni…

Külön foglalkoztak a kerekesszékes alkotókkal

– Demény Gabriella alkotásainak háromdimenziós volta, életvidámságot sugárzó színvilága nagyon tetszett – nyilatkozta Fehérváry Tünde, az ÉN IS VAGYOK! Mozgássérült Generációk Érdekvédelmi Egyesületének elnöke.

Persze, nem csak ő, hanem több tag is megtekintette a kiállítást, ahol az alkotó a kerekesszékes látogatókhoz még oda is vitte a megtapogatható képeket. Tünde dicsérte a képek textúrájának változatosságát és azt is, hogy az alkotó még növényi elemeket is belekomponált a művekbe.

Az egyesület tagjai mostanra már csatlakoztak a Máltai Szeretetszolgálat szervezte foglalkozáshoz, ahol Gabriella a paverpol képek készítésére tanította az érdeklődőket.

– Sajnos, ezen én nem tudtam részt venni – vallotta meg Tünde –, de a hölgy, látván, hogy mennyire tetszett nekem ez a technika, volt olyan kedves, hogy felajánlotta, tart még egy foglalkozást, ahol én is kipróbálhatom a módszert.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában