Az utóbbi időben ismét több bejelentés érkezett az OBH-hoz, miszerint egy kft. nevében a civil szervezetek képviselőit telefonon, az OBH-ra hivatkozva keresik meg azzal, hogy ellenszolgáltatás fejében az éves beszámolókat ellenőrzik, felülvizsgálják, valamint szükség szerint javítják.
Az OBH azonban sem ezzel a bizonyos céggel, sem pedig más gazdasági társasággal nem kötött ilyen együttműködési megállapodást. A hivatal feladata kizárólag a beszámolók közzététele és nyilvántartása, tartalmában, érdemében nem vizsgálja azokat, valamint a civil szervezetek gazdálkodási tevékenységét sem, ugyanis ilyen jellegű vizsgálatok nem tartoznak a hatáskörébe.
Még hónapokkal ezelőtt a Bereczki Máté Gazdakör Közhasznú Társadalmi Szervezetet is megkeresték ilyen ajánlattal telefonon.
Később újra felhívták Serfőző Imre elnököt. Ő addigra már olvasta a CIC felhívását e megkeresésekről, s ezt ő is jelezte a centrumnak.
– Mondtam a telefonálónak, hogy nem teljesítették korábbi kérésemet, hogy küldjék el ajánlatukat írásban is. Ezt pótolták, a küldött e-mailt továbbítottam a CIC-nek is. Azóta nem kerestek – számolt be róla Serfőző Imre.
A CIC-ben a megtévesztő ajánlatokkal zaklató cég szerződésmintája is megvan, mutatja Mészáros Ágota elnökhelyettes
Fotó: Mészáros János
Egy nyugdíjas-egyesület vezetőjére először alaposan ráijesztett a telefonáló, aki arról beszélt, mennyire megbüntetik azt, akinek hibát találnak az OBH-nak megküldött beszámolójában.
Ő nyugdíjas vezető, amúgy is gyakorlatlan internetező, attól félt, valamit esetleg elrontott, de nem adott ott nyomban megbízást a cégnek, beszélni akart először a könyvelőjükkel, aki viszont megmutatta, hogy az OBH honlapján épp az ilyen megtévesztő megkeresésekre figyelmeztetnek.
Többek között a Vakok és Gyengénlátók megyei egyesületét is megkörnyékezték nemrég.
– A napokban kaptam tőlük e-mailt, de kapásból ki is töröltem – számolt be róla Peti Zoltánné elnök.
– Korábban is kerestek már meg mindenféle ajánlatokkal. Szerintem egy-két célzott kérdéssel könnyen kiszűrhető, hogy komoly-e az az ajánlat.
– Nekem eleve pénzügyi-számviteli végzettségem van, így átlátom a témát.
De azokat a civil vezetőket, akik nem járatosak a számvitelben, néhány szakkifejezés használata már megtévesztheti.
– Új cég, más székhellyel, de valószínűleg ugyanazok állnak mögötte, mivel még a telefonszám is ugyanaz, mint a tavalyi megkereséseknél – vélekedett Mészáros Ágota, a civil szervezetek számára szakmai és infrastrukturális segítséget nyújtó megyei Civil Információs Centrum (CIC) szakmai vezetője
– Hasonlóra hivatkoznak, mint a tavalyiak, a honlapjuk tartalma is nagyon hasonló. Azt állítják, hogy ők pusztán jó szándékból akarnak segíteni, de egyértelmű, hogy a pénzszerzés a céljuk: nem kevés pénzért kínálják szolgáltatásukat, futárral küldik a szerződést.
– A megkeresésekben az a különbség, hogy most nem hivatkoznak arra, hogy a „bíróság megbízásából” fordulnak a civil szervezetekhez, viszont sokkal erőszakosabban nyomulnak.
Míg tavaly főként a könyvelőket hívták fel, most szinte csak a szervezetek vezetőit zaklatják.
(Olyanokat is megtalálnak, akiknek a neve és elérhetősége nincs is közzétéve. Jó kérdés, honnan szerzik ezeket az adatokat.)
– Már mi is vezetünk nyilvántartást azokról, akiket megkörnyékeztek. Olyanokról is tudunk, akiket már 2017-ben, 2018-ban is megtalált a másik cég, ők szerencsére már nem ugranak be az újabb ajánlatnak.
Szerződésmintát is mutatnak
– A tájékozottabbak a könyvelőjükkel, illetve a megyei CIC munkatársaival konzultálnak – mondja Mészáros Ágota, a CIC szakmai vezetője. – De akad, aki annyira aggódik, hogy netán elrontott valamit és megbírságolják, hogy meggondolatlanul megbízást ad nekik és fizet.
– Újabb figyelmeztetést tettünk közzé a honlapunkon, a Facebook-oldalunkon és a havi megjelenésű ingyenes hírlevelünkben is. A CIC-nél van olyan szerződésminta is, amit az említett cég szokott kiküldeni, ezt is megtekinthetik az érdeklődő civil vezetők.